Środa, 20.11.2019, 324 dzień roku, Imieniny Anatola, Edyty, Rafała    
Strona główna Aktualności Forum dyskusyjne Ogłoszenia Galeria zdjęć O nas Kontakt

PA300 + AS -124

Wszystko na temat modulatorów dźwięków ostrzegawczych, ich manipulatorów oraz syren alarmowych.

PA300 + AS -124

Postautor: margic85 » 04 lis 2019, 08:07

Witam serdecznie.
Mam pytanie do osób zdecydowanie bardziej zorientowanych ode mnie. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na dostawę lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego i jestem na etapie kończenia specyfikacji. Za ,,wydawanie dźwięków" będzie odpowiedzialny znany i lubiany modulator federala PA300, do niego dołożony będzie głośnik 100w rónież federala w tym przypadku AS-124. Czy waszym zdaniem jeden taki głośnik w zupełności wystarczy czy może jednak dać dwa? Będę wdzięczny za wszelakie porady. Pozdrawiam
margic85

Kraj pochodzenia: Polska

Re: PA300 + AS -124

Postautor: michalsc » 04 lis 2019, 09:07

Witam,

Ważniejszą sprawą od ilości głośników jest sposób ich montażu. AS124 to dobry głośnik, także jeden w zupełności wystarczy. W specyfikacji warto ująć, że głośnik ma znajdować się w przedniej części pojazdu i ma być umieszczony w taki sposób, że nie ograniczy to emitowanego dźwięku. Oto przykładowy opis z przetargi policyjnego:
"1.5.8.12 Głośnik urządzenia, o którym mowa w pkt 1.5.8.9 musi być zamontowany
w przedniej części pojazdu, w atrapie chłodnicy lub w przednim zderzaku. Sposób i miejsce montażu głośnika nie może ograniczać poziomu emitowanego dźwięku. Miejsce ingerencji w nadwozie pojazdu bazowego związane z montażem głośnika musi być od zewnętrznej strony osłonięte elementem maskującym (obudowa)."

Jeśli obawiacie się, że producent może go zainstalować inaczej, możecie również wykorzystać zapis z przetargu policji:
"Po zamontowaniu w pojeździe urządzenie emitujące ostrzegawcze sygnały uprzywilejowania pojazdu w ruchu drogowym i rozgłaszające komunikaty musi:
a) wytwarzać dźwięki, których ekwiwalentny poziom ciśnienia akustycznego wg krzywej korekcyjnej A mierzony całkującym miernikiem poziomu dźwięku umieszczonym w odległości 7 m od przedniego zderzaka pojazdu musi zawierać się w granicach 112 dB(A) ÷ 118 dB(A), dla każdego rodzaju dźwięku. Warunki badań wg PN-92/S-76004 lub regulaminu 28 EKG ONZ. Wymóg musi być potwierdzony badaniem wykonanym przez właściwą akredytowaną jednostkę badawczą. Dokument potwierdzający spełnienie wymogu musi być przedstawiony przez Wykonawcę w fazie odbioru pojazdów,"

Co do wyboru generatora - co kto lubi, ja bym jednak szedł w urządzenia, które pozwalają w pełni na sterowanie z poziomu klaksonu i dodatkowego szybkiego uruchamiania (analogicznie jak policja teraz robi), bo z doświadczenia wiem, że kręcenie gałką w czasie jazdy nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem (oczywiście dla tych co wiedzą o co chodzi).
Pozdrawiam
Konstruktor w ZE ELEKTRA
michalsc
Maniak

Re: PA300 + AS -124

Postautor: margic85 » 04 lis 2019, 10:05

Co do samego montażu to mam już podobny zapis w specyfikacji zawarty ale dziękuję za zwrócenie uwagi. Też wydaje mi się, że przy tym głośniku jeśli nie będzie on nigdzie głęboko schowany w zupełności powinien sobie poradzić, ale wolałem zapytać. Natomiast jeśli chodzi o generator to rozumiem twoje argumenty co do sterowania w kierownicy itd ale mimo wszystko zostaniemy przy pokrętle ;) Dzięki za rady.
margic85

Wróć do Nagłośnienie Ostrzegawcze