Skraj debilizmu? Czyli SPGaz z Piaseczna


Rekomendowane odpowiedzi

CzerwoneSamochody na Facebooku opublikowały link do ciekawego pojazdu, Pegaz w Ochotniczej Straży Pożarnej. Sygnalizacja świetlna jest jednak jeszcze ciekawsza.

https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=89521

Sygnalizacja świetlna składa się z 8 punktów świetlnych - 4 malutkie lampy kierunkowe, świecące wprzód, dwie świecące w niebo, dwie świecące do tyłu. Myślałem że policyjne Sprintery to była patologia, myliłem się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom te policyjne mercedesy jak na przekrój aut z tamtych lat nie są aż takie tragicznie widoczne jak to się przyjęło powszechnie uważać... 

Co do pokazanego foto to niestety standard w OSP. Tam można spotkać totalnie wszystko. Są takie OSP, które mają pozytywnych zboków, którzy odwalają auta w lampy i syreny niczym w USA(często olewając nasze głupie przepisy mówiące o 10 punktach świetlnych, a czasem nawet i o kolorach i np. migają na niebiesko, czerwono, a czasem i biało...) są i takie, które montują dosłownie chińskie niehomologowane atrapy zamiast prawdziwej sygnalizacji uprzywilejowania. Są też i takie, które mnie najbardziej zaskakują bo pomimo sporego budżetu sygnalizacje są zupełnie bez sensu. Pierwsze lepsze foto ze strony głównej czerwonychsamochodów.com i co widzimy, nowego busa MANa z taką oto sygnalizacją...

org_c3db70caae282b95_1582365966000.thumb.jpg.8085320c1ed188717de2b27050dec9be.jpg

IMG_2819.thumb.jpg.de4225d7fbb0f7c22d803edd3ffbc7ce.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu zdjęcie auta, które dopiero co ktoś wstawił na facebookowym funklubie starów. Na szczególną uwagę zasługują samodzielne modyfikacje sygnalizacji świetlnej... Tak więc nie trzeba nawet specjalnie szukać, by natrafiać na tego typu ciekawostki w przeróżnych OSP. ? 

87363017_2238145029822859_144229137853186048_o.thumb.jpg.e2fbe73700671c1740a4ade9543985ed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...

Tak po prawdzie to wam powiem, że dobrze by było zrobić temat z dobrymi i ze złymi przykładami sygnalizacji... Złe do pośmiania, dobre... cóż, dla inspiracji ?

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 4 weeks later...

No fakt lekka przesada. Ale Panowie nie dziwcie się bo takie sytuacje powoduje wiele czynników:

1. możliwości finansowe OSP (choć tak naprawdę leży to w gestii Wójta lub Burmistrza, Wystarczy policzyć fajne belka na dach, LED grill, led tył, pole pracy, dobry generator i głośnik, a może jeszcze fala świetlna z tyłu. No i radiotelefon (oczywiście analogowo/cyfrowy) . I co? tysiące złotych a kto na to da OSP raczej nie a włodaże gminy wyrwali by sobie wszystkie włosy z głowy gdyby mieli to finansować

2. W niektórych OSP robi się to tak: "JÓZEK" coś się zna na elektryce, kupimy lampki na AL..o i jakoś to będzie.

3. Byle szybko (byle jak) aby tylko auto weszło do podziału.

No i zapomniałem jeszcze dodać że ktoś to musi zamontować (zgodnie ze sztuką i wiedzą) co też musi kosztować. A w ogóle to jak diagnosta to przepuścił jako pojazd specjalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...

Jak widać na przykładzie powyższego MANa nie zawsze kasa jest problemem ? 

W dzisiejszych czasach używaną ale jeszcze całkiem dobrze działającą belkę da się kupić za grosze (np stroboskopowe LZP z kijanek). Zapewne będzie to działać lepiej niż nowe, chińskie ledy. O możliwości zakupu firmowej lampy magnetycznej w przystępnej cenie już nie wspomne. 
Tak więc sądzę, że to bardziej ułańska fantazja i brak odgórnych wytycznych kolegów z OSP ponosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 months later...
  • 6 months later...

Lampy migające na biało, o to pewnie niebieskie koguty naszej rodzimej produkcji ,zawsze mnie to wkurzało ,że lampy obrotowe niby niebieskie świecą na prawie biało, coś jest z tym niebieskim barwnikiem w kloszach,albo jest go za mało,albo nie wiem już ,czemu tak się dzieje. Przecież jak odpali się takiego LBSa ,albo LBO-10 to od razu widać te blade okropne światło. Elektra jak pamiętam zawsze miała z tym problem,dlaczego żółte i czerwone lampy świecą piękną soczystą barwą a niebieskie są po prostu spartaczone i to od lat

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wynika z materiału który został wykorzystany do wykonania wtrysku. Polimetakrylan może tracić kolor. "Nowe" klosze z poliwęglanu nie tracą koloru ? jeśli chodzi o "plastiki" elektry to moim zdaniem są świetne.

Co do pojazdu ? Cisną się słowa " Panie! kto to Panu tak s********ł ?!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

warto przeanalizować spektrum światła emitowanego przez żarówkę i wtedy zacząć narzekać.

Gdyby stosowano klosz wycinający całkowicie wszystkie inne długości fali poza typowo niebieską (czyli około 460-480nm), to tego światła by nie było praktycznie widać.

Pomarańczowe czy czerwone lampy świecą lepiej, bo więcej światła emituje żarówka w tych pasmach.

W załączniku wykres przedstawiający spektrum z halogenu.

Pozdrawiam

spektrum.jpg

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 3 weeks later...

Zapomniałem trochę o tym temacie ?

Szczerze mówiąc to w moich stronach najpopularniejszym faux pas swego czasu było zamontowanie belki głośnikiem do tyłu ?

Natomiast inne karygodne przypadki to wymiana wkładów lamp, na produkt dawno upadłej firmy Protech-Micro, nazywało się to Strox czy coś takiego - konstrukcja "wkładu do koguta" opartego na graniastosłupie o podstawie sześciokątnej bodajże, gdzie na każdej ściance były zwykłe 5mm diody LED... W okolicy jeździ jeszcze jedna maszyna w OSP z taką "fajną" konstrukcją jako głównym oświetleniem... O ile zamysł który towarzyszył druhom na przedzie jeszcze ewentualnie byłbym w stanie zrozumieć (stary Magirus z kogutami a'la wiadro, na podstawach w dachu - chcieli zachować oryginalny wygląd), o tyle w kwestii lampy tylnej już nie bardzo. Oryginalnie nie było tam nic, więc założyli LBO-10T wysoką... aby tam też wpakować taki wątpliwej jakości wkład LED. I tak to jeździ już lata, choć wymiana na LBL-10T jest operacją Plug&Play ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

Cześć. Jednego roku przed pielgrzymką, okazało się że magnesy od belki "nie działają" w AUDI Q7. Więc chciałem kupić bagażnik dachowy. Całej rozmowie przysłuchiwał się mechanik, który zaproponował pomoc i powiedział że on te koguty zomontuje. Oto co ukazało się moim oczom. 

Kostkę od belk chciał obciąć i założyć wejscie do zapalniczki, ale akurat nie mial pod ręką ?

Ludzie naprawde mają pomysły. pozdrawiam

20190726_144959.jpg

20190726_145008.jpg

20190726_145013.jpg

20190726_145325.jpg

Edytowane przez Gregor
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dorzucił do pieca majster ? Swoją drogą ciekawa konfiguracja belki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że działa! Jak coś jest głupie, a działa to nie oznacza, że jest głupie! ?

Jednakże, gorzej jakby to przy wypadku na kogoś spadło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przejechaniu 5 km (Sztum-Malbork) koguta zdjełem do bagażnika. Pas porysował dach, a kogut było czuc że jest nie stabilny przy predkości 90 km/h. Mogłoby to odpaść nawet bez wypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.03.2021 o 11:53, Gregor napisał:

po przejechaniu 5 km (Sztum-Malbork) koguta zdjełem do bagażnika. Pas porysował dach, a kogut było czuc że jest nie stabilny przy predkości 90 km/h. Mogłoby to odpaść nawet bez wypadku.

Jakoś mnie to nie dziwi - LZP w wersji pełnowymiarowej z głośnikiem to kawał klocka, nie dość że o miernej aerodynamice to jeszcze ciężki w diabły.

Mi już kiedyś belkę "zdmuchnęło" z dachu, był to mini-Gamet na małej płycie magnetycznej. Na dwóch dużych już się trzymał poprawnie, nawet na autostradzie, ale i tak od tamtego zdarzenia stosuję poza miastem stalowe linki zabezpieczające, zgodnie z zasadą że lepiej się zabezpieczyć, niż żałować.

Obecnie na dachu lekki i niski Whelen MC16PCA, z domowej roboty mocowaniem magnetycznym 4x gumowany uchwyt magnetyczny UM43 (43mm średnicy, udźwig 9kg). Bez sensownego sprzętu raczej bez szans na oderwanie belki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 years later...

W temacie improwizacji z OSP podsyłam kilka nagrań OSP Gąbin, ktoś miał ciekawy pomysł z zamontowaniem listwy led (takiej zwykłej "domowej") w sprinterze:

 

 

  • Zdziwiony 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszane uczucia trochę, bo nie można tego traktować jako oświetlenia ostrzegawczego, ani zasadniczego, ani dodatkowego. Ale potępić jednoznacznie też trudno.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany warto wspomnieć Forda "krew" z rzadko spotykanym rozwiązaniem- lampy kierunkowe zamontowane szeregowo za przednią i tylnią szybą, coś podobnego do oświetlenia w nowych radiowozach policji, tylko więcej świateł

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to rzadki widok, w USA to norma.

I to są belki wewnętrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten Sprinter mnie zaskoczył, nie będę tego ukrywał. Myślę, że tutaj to jedynie diagnosta na stacji kontroli pojazdów mógłby do tego się przyczepić i jakiś służbista z ruchu drogowego. No i nasze grono na forum, bo nikt inny na to chyba nie zwróci uwagi 😛

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się