Montowanie głośnika - jak to wygląda od strony prawnej?


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ? Jak w temacie. Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na ten temat.

Generalnie sprawa wygląda następująco: czy mając zamontowany jedynie głośnik (już mniejsza, w jakich celach ?) można spodziewać się kłopotów w trakcie kontroli / na serwisie? Tak, mówimy tutaj o pojeździe prywatnym.

Według mojej wiedzy, samo posiadanie zamontowanego głośnika, który nie jest podłączony do generatora, nie jest nielegalne. A może jest?

Pozdrawiam!

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie samego głośnika nie prowadzi do żadnych konsekwencji. Możesz zainstalować np. Whelen PAP112. Urządzenie ma możliwość generowania tylko HORNa -czyli klakson jest legalny no i megafonu- też legalne. ? 

Pamiętaj że wszystkie urządzenia jakie posiadasz zainstalowane w samochodzie muszą być gotowe do użytku. Podczas kontroli możesz zostać poproszony o uruchomienie tego typu urządzenia. 

Ja np posiadam tablice tekstową. Działa. Nie posiada żadnego niedozwolonego komunikatu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. A co w przypadku, jeśli głośnik nie jest do niczego podpięty? Na pewno nie planuję montować modulatora, takie rzeczy to widać i przez szybę.

Myślałem o rozwiązaniu takim, coby pod jeden przycisk podpiąć Arduino, które potrafi wygenerować dźwięk bardzo lubianego przeze mnie poganiacza z AS422, który szczególnie ładnie by mógł wybrzmiewać podczas ostatnich samochodowych protestów ?

No tak, Arduino - jak wtedy udowodnić, że nie ma "ukrytej opcji" generowania dźwięków o zmiennej modulacji? Mieć przy sobie hexdumpa aplikacji? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

każde urządzenie zainstalowane w pojeździe musi posiadać stosowną homologację i być przeznaczone do konkretnego celu wskazanego przez producenta. Jeśli chcesz coś takiego zamontować, a chcesz wiedzieć jak to wygląda od strony prawnej to - nie, nie możesz tego zamontować (chyba, że otrzymasz homologację w zakresie regulaminów UNECE R10 i R28).

Pomijam już kwestie "przeraźliwości" dźwięku - temat poruszany w innym wątku.

Pozdrawiam

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się