Moduły BLLZ-XP i BLLZ-2XP prośba o schemat lub czytelne zdjęcia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję schematów lub czytelnych zdjęć (wartości elementów+ układ ścieżek PCB) do w/w modułów belek stroboskopowych LZP ELektry. Z góry dziękuję. Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, co potrzebujesz wiedzieć? Mam schematy ale udostępnić ich nie mogę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po prawdzie mówiąc jestem trochę zdziwiony że tam w ogóle jakieś dodatkowe elementy są. 99% modułów wykonawczych że tak powiem współpracują z "bardzo zaawansowanym" układem obejmującym trafo zapłonowe i palnik. Chyba że to co tam jest dołożone to ma na celu ograniczenie emisji elektromagnetycznej, a do działania nie jest potrzebne zasadniczo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wpadły mi w ręce przetwornice PSLZ oraz PSLZ-2XP/I i chciałem dorobić błyskowniki bazując na rozwiązaniu oryginalnym tym bardziej, że wszystko do budowy z pewnością wygrzebię w swoich zbiorach. Wytrawienie PCB to też dla mnie nie problem. Co do rozdzielenia elektroniki na dwa bloki zapewne chodzi o względy kompatybilności elektromagnetycznej ale pewnie też o to, że napięcia rzędu kilkunastu kV trudno przesłać na dalsze odległości zwykłymi przewodami. Mogłyby ginąć po drodze, zwłaszcza w wilgotne dni kiedy wewnątrz belki potrafi się skraplać woda i lepiej podać impuls do wyzwolenia tyrystora. 

Edytowane przez wojtek2812

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, wojtek2812 napisał:

Wpadły mi w ręce przetwornice PSLZ oraz PSLZ-2XP/I i chciałem dorobić błyskowniki bazując na rozwiązaniu oryginalnym tym bardziej, że wszystko do budowy z pewnością wygrzebię w swoich zbiorach. Wytrawienie PCB to też dla mnie nie problem. Co do rozdzielenia elektroniki na dwa bloki zapewne chodzi o względy kompatybilności elektromagnetycznej ale pewnie też o to, że napięcia rzędu kilkunastu kV trudno przesłać na dalsze odległości zwykłymi przewodami. Mogłyby ginąć po drodze, zwłaszcza w wilgotne dni kiedy wewnątrz belki potrafi się skraplać woda i lepiej podać impuls do wyzwolenia tyrystora. 

Ujmę to tak: sam robiłem płytki na palniki stroboskopowe, tylko pod generatory Whelena - tam serio nie ma nic poza palnikiem i trafo zapłonowym. I oryginalne błyskowniki od Gameta działają na amerykańskich generatorach idealnie. Od Elektry nie sprawdzałem, bo musiałbym wtyczki przerabiać, a Gamety są Plug&Play.

Co do zakłóceń elektromagnetycznych: moje dwa błyskowniki i dwa od Krzysztofa jak dobrze pamiętam - też samoróbki, od ponad 10 lat pracują na wozie w mojej OSP. Nawet mimo zastosowania zwykłych przewodów elektrycznych, bez ekranowania radiotelefony odbierają i nadają poprawnie...

P.S.

Kilkanaście kV to tam nie ma - zasilanie to ok. 300V. Po to jest tam trafo zapłonowe, które impuls wyzwalający podnosi z 300V do ponad 11kV. Ale to się dzieje już przy palniku, na płytce.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na początek trochę zdjęć. Tak wygląda modułu BLLZ-2X współpracujący z przetwornicą PSLZ-2XP/I

4992603900_1651751038_bigthumb.jpg[/url] 

a tak BLLZ-Xp współpracujący z PSLZ

6874595900_1651751191_bigthumb.jpg[/url] 

W przypadku pierwszego modułu widać że jest tam palnik, transformator, dwa kondensatory i jakaś dioda. W tym przypadku do płytki na pewno dochodzą impulsy wyzwalające o wartości ok 300V. W drugim przypadku tyrystor i transformator są na płytce z palnikiem, więc zapewne wyzwalanie tyrystora to niskonapięciowe impulsy. Jeśli chodzi gameta wiem że tak jest, miałem w rękach SLO3X i tam płytka palnika zawiera jeszcze tylko transformator i tam z pewnością dochodzą impulsy ok 300V do wyzwalania transformatora. Przesyłanie tych dajmy na to 11kV przewodem  w normalnej izolacji z transformatora umieszczonego w przetwornicy mogłoby być problematyczne i powodować np przebicia impulsów wysokonapięciowych do masy

Edytowane przez wojtek2812

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 year later...

Odgrzewam kotleta, bo nie ma co 50 tematów w tej samej okolicy zakładać... A więc... Szukam informacji jakich wtyczek używa elektra do swoich modułów BLLZ, bo dorobił bym przejściówki i sprawdził czy dałoby radę zamiennie stosować moduły Gameta i Elektry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie 2-pinowych - 174460-1. Pozostałe znajdziesz na podstawie oznaczenia rodziny złącz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Widzę że to produkt TE Connectivity seria .070 MULTILOCK 😃 Przy czym jakoś nie widzę tego w TME, może być problem z dostępnością w sensownej cenie jak będę musiał ściagać z Mousera 😄

 

Natomiast żeby nie pisać bezproduktywnie - wtyczki do lamp Gameta i większości zagranicznych to jeśli dobrze pamiętam 1-480305-0 oraz 1-480303-0 produkcji TE Connectivity / AMP, seria MATE-N-LOK.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się