Wodoszczelność


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie i z góry przepraszam za od razu pierwszy wpis tutaj.

Mamy potrzebę wymiany głośników w pojeździe pilota na takie osadzone.
Wybór padł na YD-100B lub AS 124.

Pytanie jest jednak dość nietypowe - nie mogłem go znaleźć ani w dokumentacji, ani na Forum.
Chodzi o stan wodoszczelności czy ochrony przed zalaniem/myciem.

Jak wygląda sprawa podczas deszczu głośnika/ulewy, czy potrzeby mycia pojazdu?
Czasem jest ubłocony i pobrudzony, a zwykle leci myjka i nie da się nie zalać głośnika...

Z góry dziękuję za pomoc i informacje zwrotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość głośników zazwyczaj ma IP64.

Deszcz czy nawet ulewa nic im nie zrobi, tym bardziej że ostatnimi czasy coraz częściej są montowane "na zewnątrz" pojazdu, a nie za atrapą, przez co narażone są na bezpośrednie działanie wody między innymi.

Jeśli chodzi o mycie, to też nie należy się za bardzo przejmować, trzeba tylko pamiętać, żeby wody pod wysokim ciśnieniem nie kierować bezpośrednio w otwór wylotowy.

Po umyciu dla spokoju ducha można "trąbnąć" nim raz, żeby wypchnął wodę.

A no i ważna sprawa. Trzeba koniecznie zamontować go w pionie i zgodnie z oznaczeniem określającym górę głośnika.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Jasiek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję - rozumiem, wydaje się to być jasne i klarowne ?
Dziwne tylko, że takich informacji nie mogę nigdzie uzyskać z broszur i danych technicznych (albo nie umiem szukać) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniki nie są wodoszczelne to trzeba zaznaczyć na wstępie. Głośniki nie lubią wody a tym bardziej wody z solą lub innymi dodatkami w wersji zimowej. Większość producentów nie zaleca kierowania strumienia wody w stronę głośnika. Wiadomo, że konstrukcja głośnika sama w sobie nie zaleje cewki (chyba że skierujemy tam wodę pod wysokim ciśnieniem to dla chcącego nic trudnego). 

Ja jestem zwolennikiem głośników z tworzywa sztucznego. Dlaczego? Bo każdy metal w jakimś stopniu utlenia się lub koroduje. Zabezpieczenie jest, ale na uszkodzonym elemencie od kamienia czy innego czynnika nie poradzimy NIC. Plastikowa obudowa nie koroduje ? 

Widziałem głośnik YD100, Dynamax i inne zjedzone doszczętnie. 

Ja bym wybrał AS124 i wydaje mi się, że jest to lepszy wybór od YD. Elektra oferuje też inne głośniki które sprawdzą się znacznie lepiej jak np. SA135P

  • Dzięki! 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ogólnie to auto musi być dość regularnie myte (i kwestia wizerunku, i kwestia formalna), ale z racji wagi takiego głośnika nie będzie odkręcany i ponownie przykręcany, dlatego po prostu myślałem o jego ochronie, ale z drugiej temu braku obaw, że jak przejedziesz lancą obok i trochę się tam wleje nie umrze.

Dziękuję za konkrety i sugestie - poszukam tego drugiego! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się