Jak mogę (de)synchronizować lampy (na przykładzie LBL20K1)?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej 😄

Próbuję z(de)synchronizować ze sobą dwie lampy LBL20K1 w taki sposób, aby migały naprzemiennie. Niestety, z wyprowadzeń nie sądzę, żeby udało mi się to zrobić fabrycznie (z lamp wychodzą jedynie + i -).

Kombinuję, czy jakiś w miarę prosty układ z timerem 555 i MOSFETami załatwiłby sprawę (w końcu chodzi o to, żeby naprzemiennie włączać/wyłączać lampę) – co swoją drogą wydaje się być skalowalne, bo wtedy mogę podłączyć kolejne lampy i uzyskać ciekawy efekt – ale może istnieje coś na rynku co rozwiązuje ten problem?

Znalazłem takie coś jak Federal Signal Flasher, ale obecnie nie znajduję tego ustrojstwa na popularnych portalach aukcyjnych. Słyszałem też, że można do tego wykorzystać zwykły przerywacz, ale nie mam wiedzy, czy takie coś jest wykorzystywane w pojazdach uprzywilejowania 😄

A więc pytanie tematu - czy ktoś z Was zna prawidłowy sposób dokonania takiej synchronizacji? 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...

Nie ma sposobu prawidłowego, bo te lampy nigdy nie były przystosowane do synchronizacji... Co jest z leksza kpiną w XXIw, bo opcję synchronizacji ładuje już nawet WAŚ do swoich budżetówek - a to przecież nie jest producent oświetlenia (głównie) ostrzegawczego.

Przemienniki/flashery są różne, rozwiązania z USA wydają się najfajniejszą opcją, ale działałyby najlepiej gdyby lampa miała "steady burn" - nie tylko FS to robi ale też choćby Whelen z ich ULF-44 czy starszym ULF-28. Co do innych rozwiązań - jakbym miał się w to bawić to bym wziął coś czym płynnie można sterować czasami załączenia i wyłączenia, czy to będzie zrobione na 555 czy na mikrokontrolerze, z wyjściem na mosfetach czy przekaźnikach to już kwestia indywidualna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Radhezz napisał:

Nie ma sposobu prawidłowego, bo te lampy nigdy nie były przystosowane do synchronizacji... Co jest z leksza kpiną w XXIw, bo opcję synchronizacji ładuje już nawet WAŚ do swoich budżetówek - a to przecież nie jest producent oświetlenia (głównie) ostrzegawczego.

Przemienniki/flashery są różne, rozwiązania z USA wydają się najfajniejszą opcją, ale działałyby najlepiej gdyby lampa miała "steady burn" - nie tylko FS to robi ale też choćby Whelen z ich ULF-44 czy starszym ULF-28. Co do innych rozwiązań - jakbym miał się w to bawić to bym wziął coś czym płynnie można sterować czasami załączenia i wyłączenia, czy to będzie zrobione na 555 czy na mikrokontrolerze, z wyjściem na mosfetach czy przekaźnikach to już kwestia indywidualna.

Wbrew pozorom były i są lampy z układem synchronizacyjnym, w zasadzie uzupełnienie sterownika umożliwia taką konfigurację. Rozwiązanie z załączaniem i wyłączaniem jest w tym przypadku bez sensu, tak się nie steruje układów lamp, chociażby temu, że kondensatory utrzymują jeszcze napięcie i będzie wszystko szalało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, michalsc napisał:

Wbrew pozorom były i są lampy z układem synchronizacyjnym, w zasadzie uzupełnienie sterownika umożliwia taką konfigurację.

Czyli nic nowego - technicznie możliwości są, ale po co się chwalić, po co wprowadzać materiały marketingowe, kto ma kupić ten kupi (znaczy służby), a resztę mamy gdzieś... Podejście z czasów PRL, naprawdę. Jeśli Elektra ma jakiś dział marketingu, to już dawno wszyscy z niego powinni wylecieć na zbity pysk - to czym inni producenci się chwalą i przedstawiają wprost jako funkcje pożądane przez klientów, to tu trzeba się dopytywać...

4 godziny temu, michalsc napisał:

Rozwiązanie z załączaniem i wyłączaniem jest w tym przypadku bez sensu, tak się nie steruje układów lamp, chociażby temu, że kondensatory utrzymują jeszcze napięcie i będzie wszystko szalało

Ja to zrozumiałem tak, że lampy miały działać naprzemiennie, a nie że chłop chce migać kilka razy na sekundę, to jedną to drugą.  Inna bajka że rzeczywiście może się to wszystko rozjeżdżać i psuć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się