Halogen vs LED


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

ostatnio postanowiłem zagrać na loterii i zamówić z Chin żarówki H1 w wersji LED. Kupiłem dwa modele, które różnią się dość znacznie konstrukcją, parametrami i ceną. Gdy do mnie dotarły, stwierdziłem, że zrobię małe porównanie i podzielę się z Wami wynikami.

Do porównania stają trzy żarówki:

  • standardowa halogenowa – tutaj nie ma co się rozpisywać, miałem pod ręką jakiś model z niższej półki

2.thumb.jpg.13832ed89e737fc576a6d5ad27327830.jpg

  • "LED1" – mój pierwszy kontakt z ledowymi odpowiednikami H1. Według producenta strumień świetlny kształtuje się na poziomie 700 lm (w ofercie napisane było, że 1400 lm na parę), barwa światła 6000 K, cena 15 zł za komplet. Zmierzony pobór prądu wyniósł 0,3 A, co przy 12 V daje 3,6 W

3.thumb.jpg.0784b946b53981ca24f86233639325c3.jpg

  • "LED2" – drugie podejście do tematu. Strumień świetlny: 4000 lm, barwa światła: 6500 K, cena: 70 zł za komplet. Ten model pobiera 0,85 A, co daje 10,2 W

4.thumb.jpg.18b30de8dde398efb9460cc4c5b59b6f.jpg

Wszystkie trzy mają podobną długość, a chipy w LED1 i LED2 są na podobnej wysokości co żarnik w żarówce halogenowej.

5.thumb.jpg.e478b7ca01fb95a320df5d39aad5f69b.jpg

Żarówki wsadziłem do trzech lamp LBO-2000 (12V) z lustrem nowego typu, ustawionych w odległości ok. 15 cm od ściany. Zdjęcie robione było w ciemnym pokoju. Od lewej: halogen, LED1, LED2.

7.thumb.jpg.ec1c89447ed846887d6db5585475eebd.jpg

Najsłabiej wypadł LED1. Jest dużo ciemniejszy od pozostałych żarówek, poza tym jego konstrukcja wydaje się dość wątła – sprawia wrażenie jakby żarówka miała się za chwilę rozpaść w rękach. Do tego barwa światła jest lekko fioletowa (co niekoniecznie widać na załączonym zdjęciu).

LED2 świeci mocniej niż halogen. Przyznam, że nie spodziewałem się takiego wyniku, ale LED2 faktycznie wydaje się być najjaśniejszy z całej trójki. Ma zdecydowanie lepszą, białą, barwę niż LED1 i 5-cio krotnie niższy pobór prądu niż halogen.

6.thumb.jpg.9457a79ab8eed35f9114cf03124b6560.jpg

Wadą jest to, że w zaznaczonym miejscu LED2 jest trochę szerszy od pozostałych żarówek. Wprawdzie mieści się w oprawce lampy, ale trzeba użyć trochę siły, żeby go tam wcisnąć. Za to nie trzeba już wkładać oryginalnej zawleczki – LED2 dobrze się bez niej trzyma na swoim miejscu. Inna sprawa to to, że żarówka dość mocno (ale dużo słabiej niż halogen) nagrzewa się podczas pracy, co pewnie przełoży się na jej żywotność.

Wracając jeszcze na chwilę do barwy – LED2 świetnie wygląda w niebieskim kloszu. Barwa światła jest mocno niebieska, dużo bardziej intensywna niż w przypadku żarówki halogenowej. Z pomarańczowym kloszem LED2 wygląda trochę gorzej, chociaż też całkiem nieźle. Nie spisuje się za to z kloszem czerwonym, dając światło o barwie mocno wyblakłej. Tutaj zdecydowanie wygrywa halogen.

Podsumowując, LED2 wydaje się być fajną alternatywą dla żarówki halogenowej biorąc pod uwagę dużo niższe zużycie energii i kapitalną barwę światła w połączeniu z niebieskim kloszem. Oczywiście z zastrzeżeniem, że nie będzie używany na drodze publicznej, a w domu lub innym pomieszczeniu (z takim zamiarem go kupiłem).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe LEDy nie nadają się kompletnie do stosowania z kloszem niebieskim - wychodzi bardzo mocne wycinanie spektrum. Aktualnie jeśli chodzi o białe LEDy - stosuje się tylko barwy bardzo ciepłe do lamp pomarańczowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bemol wielkie dzięki, że poruszyłeś fajny temat, który jest w sumie na czasie. Kawał dobrej roboty! 🙂

Według mnie, aby LED mógł zastąpić w tym przypadku zwykły halogen faktycznie powinien mieć odcień cieplejszy. Ten zimny może faktycznie nie wyglądać dobrze w każdej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...

Fajna sprawa gdy ktoś tworzy inastalację stacjonarną z różnych przyczyn... Powiedzmy że kiedyś kombinowałem jak zrobić świecącą wystawę lamp, to przy ok. 60W na lampę musiałbym zainwestować w zasilacz 1kW minimum 😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się