Lampy kierunkowe na rowerze-ambulansie


Rekomendowane odpowiedzi

[b]Witam po raz pierwszy ![/b] Bardzo proszę o pomoc ! Ponieważ od jakiegoś czasu głowię się jak zamontować do roweru który będzie Ambulansem Grupy ratowniczej, czyli oświetlenie ostrzegawcze + sygnał dźwiękowy. Powiecie zapewne, że to troszkę bez sensu, ale jak by nie patrzeć, te rowerki mają służyć jako szybki dojazd ratowników w centrum, co wiąże się z tym, że czasem trzeba będzie jechać ulicą. A jak wiadomo, łatwiej przepuszczą auta rower z dźwiękiem i światłami niż samego kolesia machającego łapką i pchającego się na chama. Ważne jest, aby zasilanie tego cuda było na tyle małe, żeby można to jeszcze oprócz sprzętu ratowniczego upchnąć. I o to moja prośba: Czy moglibyście podpowiedzieć mi, Jak i czy da się zmontować coś takiego, w jakiej cenie i jak wyglądają takie np. światła i czy na jakimś małym akumulatorku do ładowania prądem taki zestaw np. LEDów (2 z przodu, 2 z tyłu, 1 z prawej, 1 z lewej) + jakiś mały głośnik ubiegłoby to ? Wiadomo, 100 km na tym nie będziemy jechać, chodzi o mniej-więcej ciągłość pracy czegoś takiego ok. 30 minut. Tak, żeby po jednej jeździe nie ładować od razu, bo w terenie nie ma za bardzo jak. Słyszałem, że LEDy są mocno oszczędne i dają mocny efekt przy tym. Pomożecie to ugryźć ? Pozdrawiam, Rat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę serdecznie. Firma federal Signal produkuje coś takiego dla rowerów. Ceny nie znam, bo pojawiło się to dopiero w katalogu na 2012 rok. Jedyna ciężka strona tego tematu to zasilanie. Przydałby się akumulator 12V minimum 5 AH (amperogodziny). Dane techniczne: napięcie: 12V pojemność: 5Ah waga: 1,80kg wymiary (LxBxH) 90x70x101(107) [mm] Przykładowo: instalujesz 2 lampy firmy GAMET (07.193) przy zasilaniu 12V pobiera 1,6 A. Czyli taka lampa przy nabitym w 100% akumulatorze o pojemności 5AH będzie pracowała ok. 3 godziny. Do zestawu potrzebujesz jak już pisałeś 6 lamp (2-przód,2-boki i 2-tył) + syrena. Ja na Twoim miejscu zainstalowałbym coś takiego (http://allegro.pl/stroboskop-stroboskop ... 73986.html). Jest to chińska lampa, ale, po co instalować cos lepszego jak rower nie zarejestrujesz, jako pojazd uprzywilejowany ani nie możesz używać niebieskich. Co do syreny to daj nam jeszcze troche czasu na przemyślenie tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampek niebieskich: Już sprawdzone, mogę używać niebieskich lamp, gdyż formalnie wtedy pojazd będzie podlegał pod Pogotowie Ratunkowe co jednocześnie nie wymaga zgody MSWiA i nadaje mu miano "Pojazdu uprzywilejowanego". Dzięki wielkie, poczekam jeszcze czy uda wam się coś wykminić z głośnikami :) Bo już właśnie jakiś czas nad tym się zastanawiałem, a sam niezbyt jestem obeznany w tej kwestii. EDIT: Znalazłem coś takiego: http://www.youtube.com/watch?v=pI_i1hDw ... re=channel Mniej więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="MasterRM"]Co do lampek niebieskich: Już sprawdzone, mogę używać niebieskich lamp, gdyż formalnie wtedy pojazd będzie podlegał pod Pogotowie Ratunkowe co jednocześnie nie wymaga zgody MSWiA i nadaje mu miano "Pojazdu uprzywilejowanego". Dzięki wielkie, poczekam jeszcze czy uda wam się coś wykminić z głośnikami :) Bo już właśnie jakiś czas nad tym się zastanawiałem, a sam niezbyt jestem obeznany w tej kwestii. EDIT: Znalazłem coś takiego: http://www.youtube.com/watch?v=pI_i1hDw ... re=channel Mniej więcej :)[/quote] No to chyba inne prawo znamy. Prosze o paragrafy ktore wg Ciebie na to zezwalaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinny być jeszcze światła mijania/drogowe, jak się mylę to mnie poprawcie... Swoją drogą zawsze byłem święcie przekonany, że pod pojazd uprzywilejowany podpadają tylko pojazdy samochodowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy: (art.53.1. kodeksu drogowego) 1. Jednostek ochrony przeciwpożarowej 2. Pgotowia ratunkowego 3. Policji 4. Jednostek ratownictwa chemicznego 5. Straży Granicznej 6. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; 7. Agencji Wywiadu: a. Centralnego Biura Antykorupcyjnego; b. Służby Kontrwywiadu Wojskowego; c. Służby Wywiadu Wojskowego. 8. Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 9. Służby Więziennej 10. Biura Ochrony Rządu: a. kontroli skarbowej, b. służby Celnej. Inspekcji Transportu Drogowego Jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Odpowiedz jest jasna! Jeśli rower nie jest własnością pogotowia ratunkowego tylko prywatnej grupy ratownictwa to potrzebujecie pozwolenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to swoja droga, ale pozwolenie na uzywanie oswietlenia/naglosnienia ostrzegawczego to oddzielna kwestia, zady podmiot musi takowe miec. Jesli rower jest wlasnosci PR to maja pozwlenie, ale musza dopisac nowy pojazd. Pozwolenie jest wydawana oddzielnie na kazdy srodek transportu przeciez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POJAZD UPRZYWILEJOWANY wg aktualnie obowiązującego Prawa o Ruchu Drogowym z 1997r. to [quote][b]Art. 2[/b] Użyte w ustawie określenia oznaczają: [...] 38) [b]pojazd uprzywilejowany[/b] - [u]pojazd[/u] wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego,[/quote] Czyli wynika z tego, że może to być dowolny [b]pojazd[/b], czyli sprawdźmy co to jest pojazd wg PoRD w tym samym artykule: [quote]31) pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane,[/quote] Czyli są to wszystkie pojazdy: silnikowe, samochodowe, członowe, specjalne, używane do celów specjalnych itd. więc jedziemy dalej i patrzymy w ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. [b]w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia[/b] (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) - Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.), które mówią: [quote][b]Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego uprzywilejowanego[/b] [b]§ 25.[/b] 1. Pojazd samochodowy uprzywilejowany wyposaża się w sygnały ostrzegawcze: 1) dźwiękowy; 2) świetlny błyskowy. 2. Pojazd samochodowy uprzywilejowany może być ponadto wyposażony w umieszczone na zewnątrz dodatkowe światło barwy białej lub żółtej selektywnej, umocowane w sposób umożliwiający zmianę kierunku strumienia świetlnego (szperacz); światło to powinno być włączane i wyłączane niezależnie od innych świateł. [b]§ 26.[/b] 1. Urządzenia wysyłające ostrzegawcze sygnały dźwiękowe powinny spełniać następujące wymagania: 1) wysyłać sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie; 2) fale dźwiękowe powinny być wysyłane co najmniej do przodu, a oś ich rozchodzenia się powinna być równoległa do podłużnej osi symetrii pojazdu; dopuszcza się odchylenie od tego kierunku nie większe niż 15°; 3) być tak sterowane, aby ich włączenie nie było możliwe bez równoczesnego włączenia sygnału świetlnego. 2. Ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy powinien odpowiadać następującym warunkom: 1) liczba świateł: co najmniej jedno, nie więcej niż dziesięć; 2) rozmieszczenie świateł: na dachu nadwozia (kabiny); dopuszcza się umieszczenie świateł w innym miejscu, przy zapewnieniu wymaganej widoczności sygnału; 3) barwa światła: niebieska; 4) włączanie świateł błyskowych powinno być niezależne od położenia urządzenia umożliwiającego pracę silnika oraz od włączenia sygnałów dźwiękowych; 5) powinien być widoczny z każdej strony pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu słonecznym i nie powinien oślepiać innych uczestników ruchu. 3. Pojazd może być dodatkowo wyposażony w sygnały świetlne błyskowe barwy czerwonej, odpowiadające warunkom określonym w ust. 2 pkt 1, 2 i 4, widoczne co najmniej z przodu i z tyłu pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu słonecznym i nieoślepiające innych uczestników ruchu. [i][color=#008000]i teraz konkretny przepis n/t karetki sanitarnej[/color][/i] [b]§ 28.[/b] 1. Karetka sanitarna powinna mieć barwę białą, kremową lub żółtą samochodową z niebieskim pasem wyróżniającym; dla karetki reanimacyjnej dopuszcza się dodatkowo pasy wyróżniające barwy czerwonej, umieszczone wokół dachu oraz bezpośrednio pod pasem barwy niebieskiej. 2. Przepisu ust.1 nie stosuje się do wojskowej karetki sanitarnej, która powinna być oznakowana emblematem czerwonego krzyża na białym tle, umieszczonym co najmniej na każdym boku pojazdu; karetka ta może być również oznakowana pasem wyróżniającym barwy niebieskiej.[/quote] Jeżeli chodzi o przepis n/t samego roweru to jest to opisane w PoRD: [quote][b]Art 2. [/b] 47) rower – pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem;[/quote] Czyli tym samym podsumowując to wszytko... Rower jest pojazdem, ale niestety [b]nie będzie tutaj w żadnym przypadku pojazdem uprzywilejowanym![/b] Na dobrą sprawę możesz instalować wszystko na rowerze co chcesz, a wg przepisów prawa nie będzie on pojazdem uprzywilejowanym ponieważ nie posiada on na swym wyposażeniu świateł mijania, które są obowiązkowe dla poj. uprzywilejowanego i dlatego też nie potrzeba na to jakiejkolwiek zgody Ministra Spraw Wewnętrznych. Tak poza tym to mamy dziurę w prawie Panowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko racja, a ja nadal bede swoje do bolu przypominal - na niebieskie pozwolenie musi byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minister nie wyda zezwolenia na "rower", ponieważ nie spełnia on wymagań pojazdu uprzywilejowanego wg rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów. Nie ma świateł mijania - nie ma zezwolenia. Powodzenia ze składaniem wniosku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czuje, że mogą Cię wyśmiać, no ale ciekawe co powiedzą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat nie daje mi spokoju... Pamiętam, że coś jeszcze było napisane gdzieś w jakichś przepisach odnośnie zakazu umieszczania świateł błyskowych niebieskich i czerwonych oraz sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie w samochodzie. Poszukałem i znalazłem w Prawie o Ruchu Drogowym z 1997 wraz z nowelizacjami: [quote]Dział III Pojazdy Rozdział 1 [b]Warunki techniczne pojazdów[/b] [b]Art. 66.[/b] 4. Zabrania się: 3) umieszczania [b]w [u]pojeździe[/u] lub na nim[/b] urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;[/quote] Wychodziłoby na to, że zabrania się umieszczania tych urządzeń na wszystkich pojazdach - przypomnę definicję pojazdu: [quote] Art. 2, 31) pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane,[/quote] Z drugiej strony patrzę, że przepisy z art. 66 PoRD w większości mogą być spełnione tylko przez pojazdy silnikowe (rower nie tyczy się już tej grupy pojazdów). Na chwilę obecną wychodziłoby na to, że i na rowerze nie można umieszczać urządzenia wysyłającego zmienny dźwięk oraz niebieskich i czerwonych lamp błyskowych. Idąc dalej tym tropem czerwone lampy błyskowe są bardzo często spotykane w rowerach szczególnie od zmierzchu do świtu oraz w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych. Są używane przecież jako zwykłe światło ostrzegawcze, poprawiające widoczność rowerzysty na drodze, a policja się tego nie czepia. Naprawdę trudny temat... Jeżeli przez święta nie rozgryziemy tego tematu oraz Krzysiek nie uzyska odpowiedzi od miejscowej KWP żadnej informacji to skorzystam ze swych tajnych wtyczek i sprawę przekażę do rozstrzygnięcia do Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale tak na chłopski rozum już co do samego oświetlenia i nagłośnienia, to rozważmy sytuacje, że udało się zdobyć papiery, udało się wszystko pozałatwiać, montujesz głośnik powiedzmy 50W i to jest już głośnie, na dłuższą metę (10 min) to jest nie do wytrzymania. Z drugiej strony głośnika takiego może nie słyszeć kierowca samochodu, który słucha głośniej radia. Oświetlenie chciałeś 2 z przodu 2 z tyłu, cóż... Takie jak tutaj proponowaliśmy też nie zbyt pasują, ponieważ gdyby zdarzyła się sytuacja, że potrzeba wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle z boku tych światełek nie będzie widać już lepiej założyć coś w stylu motocyklowych, ale co za tym idzie to i cena sporo wzrośnie. Jakby nie patrzeć d... zawsze z tyłu :/ Szanuję i bardzo popieram wręcz dopinguje z całej sił takim inicjatywom, ale powiedzmy sobie szczerze... Czy jest sens? Dla mnie strata pieniędzy już lepiej kupić jakiś prosty głośnik do tego sygnały puszczane z telefonu w pętli (głośnik pobierałby energię z telefonu) i 4 lampki rowerowe (te na tył) w dwóch zmienić klosz na niebieski, zamontować i na to samo wychodzi, tyle że kilka razy taniej :) Od razu rozwiązanie problemu z akumulatorkiem bo go by nie było, do sakiewki wrzucić tylko zapas baterii i można śmigać ;] Nie chciałem nikogo urazić tym postem, po prostu napisałem jak ja to widzę, ratownik na rowerze to jest to, recepta na zatłoczone miasto w centrum się zda na pewno ;) Powodzenia w pracy i życzę jak najmniej wezwań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i skonczyla sie moja cierpliwosc. Moi drodzy, a po cholere ten rower, po kiego grzyba ratownik na rowerze. Szybciej dojedzie? eeee wcale nie widze zeby roznica byla oszalamiajaca, ale ok, nawet jesli to co dalej? Co zrobi na miejscu zdarzenia, za reke potrzyma? Bo jesli zapakujemy na rower mega sakwy, a w nie zestaw opatrunkowy, jakies stabilizacje, tlen i AED - no to gratuluje tomu co bedzie pedalowal. Owszem idea szczytna,ale tylko do rozwazan czysto teoretycznych. Uwazam, ze warto zejsc na ziemie i jasno sobie to powiedziec. Oczywiscie, wolnosc Tomku i tak dalej.... jak ktos strasznie chce, bardzo proszee, trzymam uczciwie kciuki, ale nie nazywajmy tego w zadnej mierze ratownictwem. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...bo skonczy sie to tak: [img]http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/306250_280900611991409_149150838499721_616405_1411712584_n.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę że troszkę dyskusja się rozgrzała. Wygląda to tak, że rower i tak w większości używany będzie na dużych zabezpieczeniach medycznych, festiwalach koncertach itp. Więc jak sami możecie wywnioskować wtedy nie podpada to pod prawo o RD ponieważ jest to na pryw. terenie (tak jak policja nie może dać mandatu za zajęcie miejsca dla niepełnosprawnych pod hipermarketem). Bardzo proszę o same odpowiedzi dotyczące SPRZĘTU który mógłby pomóc czyli dźwięk + lampy (o lampach co-nieco wiem, teraz głównie martwię się dźwiękiem) Co do kolegi MAZIMED: Wydaje mi się, że z Ratownictwem to się spotkałeś co najwyżej oglądając filmiki na Youtube. Co to za głupoty gadasz, że nic nie zmieścisz do tego.... I że ratownik na rowerze może tylko za rączkę potrzymać ?! Kolejny samozwańczy "RATownik" Do sakw jestem w stanie zapakować całą torbę PSP R1, wydaje się niemożliwe, a jednak. Razem z deską ortopedyczną, tyle że składaną. Ile razy jest przypadek, że ktoś musi pożegnać się ze światem bo ludzie jak krowy dookoła stoją i tylko komentują "Patrz pan, jechał jak wariat to ma..." Ratownik w centrum na rowerze na miejsce jest w stanie dojechać w ciągu 3 minut tam gdzie karetka nie przeciśnie się w 10 minut. Za ten czas może rozpocząć RKO, opatrzyć rany, ew. zabezpieczyć poszkodowanego. Przykład : Udar. Karetka w drodze, ludzie stoją dookoła i gapią się na dziewczynę. I tak przez 10 minut do przyjazdu karetki leży sobie owa dziewczyna bez praktycznie powietrza otoczona gapiami, w pełnym słońcu. Dyspozycja Roweru Rat.: Po 3 minutach dociera ratownik na rowerze, rozgania tłumek, zabezpiecza przed przegrzaniem, ew . decyzja o ewakuacji poszkodowanej do cienia, lub do kamienicy na klatkę gdzie jest zimno. Po przyjeździe karetki praktycznie gotowa do transportu. Więc nie mów, że nic się nie da zrobić, bo taki rower już niejednokrotnie uratował komuś życie: Zapraszam do odwiedzenia http://rkwadrat.pl/. Także jeszcze raz proszę o zastopowanie z radami prawnymi, ponieważ z tym nie mam problemu, większy problem mam z tym głośnikiem. Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="kizio"]No ale tak na chłopski rozum już co do samego oświetlenia i nagłośnienia, to rozważmy sytuacje, że udało się zdobyć papiery, udało się wszystko pozałatwiać, montujesz głośnik powiedzmy 50W i to jest już głośnie, na dłuższą metę (10 min) to jest nie do wytrzymania. Z drugiej strony głośnika takiego może nie słyszeć kierowca samochodu, który słucha głośniej radia. Oświetlenie chciałeś 2 z przodu 2 z tyłu, cóż... Takie jak tutaj proponowaliśmy też nie zbyt pasują, ponieważ gdyby zdarzyła się sytuacja, że potrzeba wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle z boku tych światełek nie będzie widać już lepiej założyć coś w stylu motocyklowych, ale co za tym idzie to i cena sporo wzrośnie. Jakby nie patrzeć d... zawsze z tyłu :/ Szanuję i bardzo popieram wręcz dopinguje z całej sił takim inicjatywom, ale powiedzmy sobie szczerze... Czy jest sens? Dla mnie strata pieniędzy już lepiej kupić jakiś prosty głośnik do tego sygnały puszczane z telefonu w pętli (głośnik pobierałby energię z telefonu) i 4 lampki rowerowe (te na tył) w dwóch zmienić klosz na niebieski, zamontować i na to samo wychodzi, tyle że kilka razy taniej :) Od razu rozwiązanie problemu z akumulatorkiem bo go by nie było, do sakiewki wrzucić tylko zapas baterii i można śmigać ;] Nie chciałem nikogo urazić tym postem, po prostu napisałem jak ja to widzę, ratownik na rowerze to jest to, recepta na zatłoczone miasto w centrum się zda na pewno ;) Powodzenia w pracy i życzę jak najmniej wezwań.[/quote] Tutaj masz też dużo racji. Proste a działające. Tyle, że nie wiem czy taki głośnik byłoby słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o głośnik to naprawdę może być to jakiś problem, bo chcąc dać jakiś dobry to będzie nie wiadomo ile ważył, a dając najtańsze dziadostwo z allegro to niestety, ale nikt Cię nie usłyszy. Chyba zwykła trąbka rowerowa będzie głośniejsza od tych sygnałów: http://allegro.pl/klakson-trabka-dzwone ... 88657.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="Przemek"]Jeżeli chodzi o głośnik to naprawdę może być to jakiś problem, bo chcąc dać jakiś dobry to będzie nie wiadomo ile ważył, a dając najtańsze dziadostwo z allegro to niestety, ale nikt Cię nie usłyszy. Chyba zwykła trąbka rowerowa będzie głośniejsza od tych sygnałów: http://allegro.pl/klakson-trabka-dzwone ... 88657.html[/quote] Przemku, patrzyłem na to, jest rzeczywiście głośne, ale niestety, prowadzić rower, rozglądać się za poszkodowanym i jeszcze uważać żeby nic w nas nie wjechało i jeszcze trąbić... To musi być coś co odpalę i się nie przejmuję. Ale chyba rzeczywiście po prostu zmontuję coś takiego: http://allegro.pl/przenosny-megafon-dh- ... 85611.html A tu jak mniej-więcej działa: Głośne na tyle że słychać. Jak w KIAch... http://www.youtube.com/watch?v=AMo8dbQPlfs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="MasterRM"]Dobra, widzę że troszkę dyskusja się rozgrzała. Co do kolegi MAZIMED: Wydaje mi się, że z Ratownictwem to się spotkałeś co najwyżej oglądając filmiki na Youtube. Co to za głupoty gadasz, że nic nie zmieścisz do tego.... I że ratownik na rowerze może tylko za rączkę potrzymać ?! Pozdrawiam,[/quote] Masz racje, wydaje Ci sie. Podkresla to Twoja wypowiedz o skladanej desce doczepionej do roweru - jakis dramat. Gratuluje zaparcia, niezazdroszcze braku merytorycznego spojrzenia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="MAZIMED"] Podkresla to Twoja wypowiedz o skladanej desce doczepionej do roweru - jakis dramat. Pozdrawiam[/quote] :roll: Nawet już nie chodzi o zaparcie, tylko o tematy o których nie masz pojęcia. Kolejny raz potwierdza to, to że nawet nie wiesz o istnieniu niektórych rzeczy które są standardami (np. na Quadach ratowniczych i tam gdzie jest mało miejsca w wozie) http://www.twoja-apteczka.pl/deska-orto ... p-242.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopcze drogi czy wiesz co to nadinterpretacja?! W ktorym momencie dalem Ci do zrozumienia ze nie wiem co to skladana deska i ze wogole takowa istnieje? Oczywiscie (zebys zrozumial) ze wiem. Sam jestem w posiadaniu takiej. Piszesz raptem o quadach - jasne tutaj nie mam zastrzezen,jednakze temat dotyczy roweru a to troszke co innego; nie sadzisz?!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Jeżeli chcecie się przekrzykiwać to proszę to załatwiać na PW. Każdy kolejny post nie na temat, a dodatkowo jeszcze z przekomarzaniem się będzie obdarowany ostrzeżeniem - chlewu tutaj nie robimy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się