Wikipedia n/t sygnalizacji alarmowej


Rekomendowane odpowiedzi

Pojawił się pomysł na zbudowanie konkretnego artykułu na Wikipedii o wiele bardziej rozbudowanego niż ten, który aktualnie istnieje. Zgłaszajcie swoje pomysły oraz wizję naprawdę dobrego artykułu - krytyka też mile widziana ;) Wersja od której startujemy: [quote="Wikipedia"] [b][size=140]Lampa sygnalizacyjno-ostrzegawcza[/size][/b] [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Lampa_sygnalizacyjno-ostrzegawcza.jpg/220px-Lampa_sygnalizacyjno-ostrzegawcza.jpg[/img] [i]Lampa sygnalizacyjno-ostrzegawcza barwy niebieskiej umieszczona na radiowozie[/i] [b]Lampa sygnalizacyjno-ostrzegawcza[/b] (potocznie kogut) – lampa (lub zestaw lamp) stosowany do oznaczania pojazdów uprzywilejowanych, pojazdów stwarzających utrudnienia w ruchu oraz do sygnalizacji zagrożeń, gdzie z powodu wysokiego natężenia hałasu sygnalizacja akustyczna może się okazać nieskuteczna. [b][u]Podział lamp sygnalizacyjno-ostrzegawczych[/u][/b] [list] [*]obrotowe, gdzie specjalne lustro obraca się wokół nieruchomej żarówki [/*:m][*]stroboskopowe, gdzie żarnik wysyła okresowo impuls świetlny [/*:m][*] diodowe, gdzie diody LED wysyłają światło poprzez soczewki[/*:m][/list:u] [b][u]Wykorzystanie lampy sygnalizacyjno-ostrzegawczej[/u][/b] [list] - koloru niebieskiego dla pojazdów uprzywilejowanych: [*] ambulans [/*:m][*] radiowóz [/*:m][*] samochód pożarniczy [/*:m][*] pojazdy służby więziennej [/*:m][*] pojazdy żandarmerii wojskowej - koloru czerwonego dla pojazdów prowadzących i zamykających kolumnę samochodów - koloru pomarańczowego dla pojazdów służb drogowych oraz innych stwarzających utrudnienie w ruchu: [/*:m][*] śmieciarka [/*:m][*] polewaczka [/*:m][*] kombajn rolniczy [/*:m][*] pojazdy wykonujące określone prace na drogach i w halach produkcyjnych [/*:m][*] pojazdy na lotnisku poruszające się wokół pola wzlotów, dróg kołowania i parkingów[/*:m][/list:u] [/quote] Wszystko uzgadniamy tutaj, podajemy wszelkie linki do źródeł tak, aby wpis oficjalny był jak najbardziej oficjalny. Osoby, które naprawdę się w to zaangażują i wykażą mogą liczyć na miejsce w redakcji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dopisać o pozwoleniu ministra MSWiA na niebieskie Kodeks drogowy Art. 53 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy: 1. jednostek ochrony przeciwpożarowej; 2. pogotowia ratunkowego; 3. Policji; 4. jednostki ratownictwa chemicznego; 5. Straży Granicznej; 6. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; 7. Agencji Wywiadu; a) Centralnego Biura Antykorupcyjnego; b) Służby Kontrwywiadu Wojskowego; c) Służby Wywiadu Wojskowego; 8. Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; 9. Służby Więziennej; 10. Biura Ochrony Rządu; a) kontroli skarbowej; b) Służby Celnej; Inspekcji Transportu Drogowego; Art. 54 1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe. 2. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju, z tym że: 1. na jezdni jednokierunkowej oraz poza obszarem zabudowanym, podczas oczyszczania drogi ze śniegu, dopuszcza się również jazdę przy lewej krawędzi jezdni; 2. jazdę po chodniku dopuszcza się tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa pieszych. 2a. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h. 3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko pamiętajcie o linkach do źródeł, w tym przypadku do podstawy prawnej, bo znając życie moderator jakiś to odrzuci :q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O pozwoleniu poszukam, a o pozostałym, co napisałem, jest napisane, Kodeks Drogowy i numery artykułów. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym na pewno wspomniał coś o historii wynalezienia, pamiętam że gdzieś to widziałem, pewnie na forum gdzieś, ale nie mogę sobie przypomnieć ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, i w sumie można by napisać, że aktualnie najpopularniejszymi firmami jest Pw Gamet, Ze Elektra, Federal Signal, Elfir itd. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="Maciej"]No, i w sumie można by napisać, że aktualnie najpopularniejszymi firmami jest Pw Gamet, Ze Elektra, Federal Signal, Elfir itd. ;)[/quote] I dać odnośniki do stron producentów tych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="kizio"]ja bym na pewno wspomniał coś o historii wynalezienia, pamiętam że gdzieś to widziałem, pewnie na forum gdzieś, ale nie mogę sobie przypomnieć ;/[/quote] Nie chodzi Ci przypadkiem o [url=http://www.whelen.com/history.php]to[/url]?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...

Zamarł, bo jakoś tak wyszło :P Dobra, kolejna kwestia w takim razie: Ma ktoś konto na Wikipedii od dawna? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli konta nie przedawniają się to mam konto 5 letnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się