Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. Dziwny przypadek: FS AS320 - wydaje tylko cichutki dźwięk z głośnika. Nie miałem miernika ani innych narzędzi więc zdemontowałem go na warsztat. Po otwarciu czysto, zero "charakterystycznego" swądu. Bezpieczniki dobre (15A, 5A,1A). Czy może to być wina przekaźnika czy może głośnik padł (jeszcze nie sprawdzałem). Proszę o jakąś wskazówę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wina raczej leży po stronie generatora. Często zdarza się, że do końcówki mocy nie dochodzi zasilanie - wtedy są opisane objawy. Przyczyną może być też uszkodzony przedwzmacniacz lub przerwa na linii sygnałowej. Ogólnie to trzeba by zrobić mu diagnozę, bo ciężko jest coś więcej powiedzieć - jak masz i umiesz obsługiwać oscyloskop to mogę podpowiedzieć co zrobić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie leży na biurku i w wolnej chwili muszę się nim zająć. Ale i tak muszę zabrać jeszcze z auta manipulator bo nie będzie możliwości odpalenia go.  Być może to tranzystory w koćówce bo przez pół dnia walczył z koronawirusem (komunikaty zostań w domu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej jest małe prawdopodobieństwo uszkodzonych tranzystorów - jeśli takowe występuje to w 99% powodują zwarcie i pali bezpiecznik. Jak pół dnia leciały komunikaty to prawdopodobne jest, że się przegrzał, gdyż takie generatory nie są przystosowane do długiej pracy na analogu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrzał? HM, ale czy trafo czy tranzystory nie mają "organoleptycznych" (swąd - zapach, widoczne efekty temperatury) śladów.  Po niedzieli podjadę zdemontować pilota i podłączyć na biurku zobaczymy może coś "wyjdzie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, przegrzał - nie znaczy spalił. Tak jak wspomniałem, tego typu urządzenia nie są przewidziane do długiej pracy z sygnałem analogowym. Dodatkowo ten generator nie ma jakiegoś specjalnie dużego radiatora (kawałek blaszki - czyli obudowa), stąd uszkodzenie może z tego wynikać. Oczywiście jest to tylko gdybanie, bo bez pomiarów za wiele stwierdzić nie można.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michalsc masz rację bez pomiarów można gdybać, radiator to obudowa generatora czyli płaska powierzchnia, sygnał był brany z mikrofonu (odtwarzany komunikat z tlf. komórkowego) więc i poziom sygnału był różny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...

Tak tylko się upewnię czy podczas testów na biurku podłączony do masy jest pin odpowiedzialny za detekcję lampy? Bez podłączenia masy do jednego z pinów w małej wtyczce 6pin (teraz nie pamiętam do którego) w as320dig działać będzie jedynie AH i megafon natomiast syreny nie. Przepraszam, jeżeli piszę oczywiste rzeczy ale wbrew pozorom to najczęstsza „awaria” i powód niedziałających syren w tych modulatorach, zakładanych przez kolejnych właścicieli na własną rękę... ? 

Charakterystyczne w federalach jest też ciche „piszczenie” poszczególnych modulacji dochodzące z samego modulatora kiedy głośnik jest niepodłączony lub podłączony ale padnięty więc to może to jednak wina głośnika? Jest szansa przetestować go z innym modulatorem albo modulatora z innym głośnikiem? Albo najlepiej przełożyć skrzynkę do innego auta z taką instalacją tylko na chwile test - to będzie najszybsza metoda ustalenia czy to modulator czy instalacja/głośnik w aucie. Te urządzenia naprawdę rzadko się psują...

Edytowane przez Wojas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojas będę się zabierał za niego dopiero w sobotę bo muszę zdemontować manipulator i przygotować złącza, co do detekcji lamp to chyba jest ok. bo belka i przednie ledy po załączeniu działają. Mam na próbę głośnik (ale chyba 8 ohm) może jak pojadę demontować mikrofon to podepnę na próbę. Ewentualnie trzeba przedzwonić ciągłość przewodów głośnikowych bo ta instalacja jest jakoś dziwnie prowadzona (przez otwory wiercone a nie fabryczne).

Edytowane przez Aspirant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 months later...

Jednak poległem. Tranzystory wymienione generator nie działa. Dodatkowo nie działają teraz światła ostrzegawcze. Generator zamontowany jest (był) na fordzie transicie z FrankCars. Teraz w ogóle nie łapę co tam mogło zaszwankować. Jeśli ktoś jest w stanie pomóc z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak jak wspominałem - końcówka mocy nie jest tu winna. Jeśli chcesz, mogę do niego zerknąć - wtedy proszę o kontakt na PW. Niestety jakość tych generatorów nie idzie w parze z wykreowaną marką i różne rzeczy potrafią się z nimi dziać. Ewentualnie mogę coś doradzić, ale wymagana jest tu umiejętność obsługi oscyloskopu i co najmniej średnia wiedza o elektronice.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozum do głowy Federal działa ( działał też po wymianie tranzystorów). Ale gdy się człowiek śpieszy to .... Brakowało "beczki" na RJ która "owraca kolejność przewodów. I wszystko OK. Dzięki za konsultacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się