Radhezz

Horn Elektronik HSGP i GŁ510

Recommended Posts

Posted (edited)

Elo

Ostatnio popaliło się podświetlenie w przyciskach na panelu sterującym syreną HSGP w naszym Staruchu - będę próbował się jutro dowiedzieć czy są jakieś szanse na to żeby dali namiar na te przełączniki, albo sami sprzedali, bo wbrew pozorom nie są one tak standardowe na jakie wyglądają.

Anyway, wlazłem na stronę Horna i widzę że sprzedają zestaw z Zurą 2120 i dwoma głośnikami GŁ510, takimi jakie są na Starze z HSGP. Patrzę teraz na parametry tych głośników i widzę 40W/8Ohm... Naprawdę zastanawiam się JAK oni to zrobili?

Bo tak na moją wiedzę jeśli  by podpięli głośnik
a) Pojedynczy - pójdzie z dymem głośnik (100W>40W)
b) Równolegle - zjara się ZURA (impedancja zespołu głośników ok. 4Ohm)
c) Szeregowo - nic się nie spali, ale wydajność będzie żałosna 50W na DWA głośniki (25W na jeden).

Powiedzcie mi że to nie jest opcja C, tylko coś pominąłem

Edited by Radhezz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Odpowiedź na pytanie jak to zrobili - magic. A na poważnie to opcja trzecia. Horn elektronik to nie jest jakiś wyszukany sprzęt. Kiepskie głośniki z kiepskim generatorem, którego końcówka mocy da może 20-40W? Raczej nie więcej. Sterowanie tym generatorem odbywa się na zasadzie zwierania kabelków, więc byle przełącznik da radę. Sam dorabiałem taki panel do tych generatorów. Cały generator opiera się na kostce UM3561. 

Pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, coś mi się wydaje że cały ten "sprzęt" pójdzie w śmieci, lub do jakiegoś "pasjonata", bo to jest kpina.

 

3 godziny temu, michalsc napisał:

Sterowanie tym generatorem odbywa się na zasadzie zwierania kabelków, więc byle przełącznik da radę

Zgadza się. Problemem jest jednak podświetlenie - jest naprawdę duży problem żeby dostać podświetlane przełączniki kołyskowe na 24V.

No tak czy siak, odkopałem ze swoich starych rupieci Vemara TSR-200 i chyba sobie daruję próby ucywilizowania aktualnego sprzętu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przerabiałem ostatnio problem z głośnikami HORN - podpięte szeregowo od ZURĄ 3120 spaliłem oba. Producent na stronie faktycznie podaje dla nich wartość 8 Ohhm, jak się później okazało każdy z głośników na naklejce w środku miał podaną wartość 4 Ohm, a ja do ZURY miałem odłączone je równolegle.

Dysponując drugim kompletem podłączyłem je szeregowo i zrobiłem pomiar miernikiem, impedentacja okazuje się być na poziomie 10,8 Ohm. Zestaw bez problemów pracuje od roku z Modulatorem Whelen Alpha w motocyklu, jest bardzo głośny, zagłusza radiowozy drogówki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, głośne to one może się wydają, ale miernik raczej pokaże coś innego. 

10,8ohm mierzone miernikiem to rezystancja, nie impedancja. Przy takiej wartości może się okazać, że impedancja będzie wynosiła nawet z 20ohm, czyli generator będzie pracował z połową mocy. 

Pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za poprawę, elektronika to dla mnie świeży temat. Whelen do swojego modulatora zaleca głośniki 11 Ohm tu jest 10,8 i hula. Myślę, że głośność tego zestawu to nie złudzenie, zagłusza wszystkie moje karetki z modulatorami ZURA i dedykowanymi głośnikami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, motomaciey napisał:

Whelen do swojego modulatora zaleca głośniki 11 Ohm tu jest 10,8 i hula.

Michał już napisał że jest różnica między impedancją, a rezystancją (oporem). Moim skromnym zdaniem tylko dzięki temu, że naprawdę impedancja tego zestawu przekracza 11 Ohm te głośniki jeszcze nie poszły efektownie z dymem. Zwróć uwagę, że masz dwa głośniki po 40W, czyli razem 80W, a moc wyjściowa Alfy to 100W @ 11Ohm.

To nie jest skomplikowana matematyka - generatory mają swoje parametry pracy. Zmniejszając impedancję/rezystancję zwiększasz "moc" - chociaż poprawniej byłoby napisać że zwiększasz obciążenie końcówki mocy... która może tego nie wytrzymać jeśli nie ma zabezpieczenia. Dlatego masz fart, że nie uwaliłeś Zury przy podłączeniu równoległym.

W drugą stronę, zwiększając impedancję/rezystancję zmniejszasz moc generatora.

Po prostu wszystko musi być do siebie dopasowane - nie można bezstratnie i bez konsekwencji mieszać głośników i modulatorów pracujących na 8 i 11 Ohm, gdyż w najlepszym razie będzie to po prostu "grało" ciszej, a w najgorszym dojdzie do uszkodzenia sprzętu.

P.S.
To czy głośnik jest cichy czy głośny to kwestia bardziej jego efektywności niż mocy. GŁ510 nie mierzyłem, ale istotnie dwa takie głośniki organoleptycznie nie ustępują jednemu WD50/50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zagłusza zurę to wiele wyjaśnia, bo to też jest nie za wysoka półka. 

Whelen zaleca 11ohm dla impedancji nominalnej. Rezystancja tego typu głośnika w zależności od producenta wynosi ok 4,2ohm stąd przy 10,8ohm rezystancji oczywiście układ będzie pracował, ale na obniżonej mocy. Jeśli chodzi o głośność - odpowiedź dałby pomiar miernikiem całkującym, ale nie przewiduję powalających wartości. Trzeba tu zwrócić uwagę na fakt sprawności głośnika, wyprofilowania tuby, sposobu montażu czy dobrania częstotliwości pracy do parametrów głośnika, które nie są bez znaczenia. 

Pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now