"Kangur" czyli orurowanie pojazdu...


fliper_nx

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

tym razem ja mam do Was pytanie dotyczące przepisów prawa oraz prawa ruchu drogowego, a montażu tzw. "kangurów" czyli orurowań pojazdów. Chcę w moim przyszłym aucie zamontować własnie orurowanie, ktoś się spyta po co. Dla wyglądu, dla ochrony zderzaka lub aby zamontować halogeny, powód mniej istotny niż sam montaż. Jak to w Polsce jest? Można montować czy nie można? Jeżeli pojazd mógł być wyposażony opcjonalnie przez producenta może zostać wyposażony w orurowanie tylko oryginalne czy może to być zamiennik?

Druga sprawa jak to jest z montowaniem halogenów? Na jakiej wysokości mogą być zamontowane?

Pomijam fakt ciężarówek które mają na dachach domontowane halogeny, a jak dobrze kojarzę zdecydowanie są one nie legalne, ale nikt tego dziwnego przepisu nie respektuje wraz z policją.

Tak w temacie orurowany pojazd policji.

http://automotiveblog.pl/wp-content/uploads/2009/11/Policja_Mitsubishi_L200_1.jpg

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halogeny to niepoprawne określenie, bo nie do końca wiadomo o co chodzi (bo halogeny mogą być dalekosiężne, przeciwmgłowe, mijania etc.).

 

A przepisy dot. drogowych:

liczba

"2 lub 4, ponadto jeśli pojazd jest wyposażony w 4 światła chowane, dopuszcza się 2 dodatkowe światła drogowe do ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej" (mało kto się do tego stosuje, PSP/OSP też ;>)

elektryka

"1) powinny być włączane wszystkie równocześnie lub parami,

2) przełączenie świateł mijania na światła drogowe musi powodować włączenie co najmniej jednej pary świateł drogowych,

3)przełączenie świateł drogowych na światła mijania musi powodować równocześnie wyłączenie wszystkich świateł drogowych"

światłość

"1) powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 100 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza,

2) światłość wszystkich świateł drogowych nie może być mniejsza niż 30000 cd[3)] (dla motocykli -12500 cd) i nie może przekraczać 225000 cd (dla motocykli -120000 cd)"

inne

"w razie wyposażenia pojazdu w cztery światła drogowe, gdy jedna z par świateł przeznaczona jest wyłącznie do świateł drogowych, dopuszcza się, aby zmieniała ona swe ustawienie w zależności od kąta obrotu kierownicy, przy czym obrót świateł powinien następować wokół osi pionowej; stosuje się to również do światła drogowego motocykla i ciągnika "

 

Przeciwmgłowe:

ilość 2

umiejscowienie

"nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu" "nie niżej niż 250 mm i nie wyżej niż światło mijania; a dla samochodów osobowych (kat. M1) także nie wyżej niż 800 mm"

 

 

Orurowanie - musi mieć homologację na dany pojazd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo, a jak wygląda sprawa z dalekosiężnymi?

Co do orurowania dowiedziałem się, że auta powyżej 2007 muszą mieć homologacje, wcześniejsze już nie. Czy jest to 100% prawda - nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długie/drogowe = dalekosiężne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się