Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przed kilkoma dniami pojawił się problem z moim kogutem LBX-1. Chciałem sobie go odpalić żeby trochę postrzelał, ale okazało się że palnik wytwarza błyski ledwo zauważalne dla oka. Powstało pytanie: czy to wina samego tylko palnika a jeśli tak to jakie powinno być oznaczenie nowego. Kogut wydaje te charakterystyczne gwiżdżące dźwięki ale nic poza tym. Dodam jeszcze że w sprawach elektroniki jestem ciemny jak patelnia od spodu;) Dorzucam zdjęcie obecnego wyglądu i Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalony palnik nie błyska w ogóle.

 

Niska jasność błysku = mała energia wyzwalana. Pytanie czemu?

 

Wyzwalanie w LBX jest progowe od napięcia, czyli że przetwornica raczej pracuje, natomiast problemem jest zmagazynowany ładunek elektryczny. Sprawdź w pierwszej kolejności czy oba "duże" kondensatory się ładują, może być tak że jeden złapał "zimny lut" i błysk wali na pół gwizdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu grubej podstawy zauważyłem że płytka do której dochodzą przewody zasilające jest skorodowana na łączeniu z podstawą do której jest przykręcona. Może to ma jakieś znaczenie? Druga sprawa to fakt że z obudowy wychodzą przewody: czarny, brązowy i niebieski ucięty równo z gwintem mocowania. Ja podłączałem czarny do minusa a brązowy do plusa - może tu popełniłem błąd? W jaki sposób sprawdzić obecność zimnych lutów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po zdjęciu grubej podstawy zauważyłem że płytka do której dochodzą przewody zasilające jest skorodowana na łączeniu z podstawą do której jest przykręcona. Może to ma jakieś znaczenie? Druga sprawa to fakt że z obudowy wychodzą przewody: czarny, brązowy i niebieski ucięty równo z gwintem mocowania. Ja podłączałem czarny do minusa a brązowy do plusa - może tu popełniłem błąd? W jaki sposób sprawdzić obecność zimnych lutów?

Możesz wyczyścić te mocowania - ja nie pamiętam na 100% czy one pełnią jakąś rolę elektryczną, wydaje mi się że nie, ale to 5 min roboty.

 

Kable - niebieski to sygnałowy, daje sygnał zwrotny że kogut pracuje, dlatego nie jest potrzebny. Ogólnie kolorami kabli średnio się należy przejmować - odwrotne połączenie +/- będzie skutkowało tym że lampa po prostu nie będzie chodziła.

 

Co do zimnych lutów - sprawdź złącza na przejście - przed lutem sonda na ścieżkę, z druga za lutem na nóżce kondensatora. Powinno wtedy "dzwonić" a wartość na wyświetlaczu powinna być jak najniższa. W razie wątpliwości podejrzane połączenie przelutować.

 

Poza tym tak jak mówiłem - odłączyć wyzwalanie, podłączyć do zasilania i zmierzyć wartość napięcia do której ładują się kondensatory. Tyle że potem trzeba je jeszcze rozładować, a fakt że występują tam napięcia ponad 300V (na wyzwalania kilka tysięcy volt), łatwość uszkodzenia elektroniki... to raczej nie zadanie dla amatora.

 

Jeszcze jedna rzecz mi przychodzi na myśl: spróbuj pokręcić potencjometrem od regulacji częstotliwości błysków i zobacz czy błyski zmieniają częstotliwość/moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 3 weeks later...

Z doświadczenia to takie objawy występują jeśli ( w kolejnosci występowania) :

- nie ma przewodzenia pomiędzy środkowym kabelkiem wyzwalacza, a zewnętrzną elektrodą palnika ( czyli blaszką lub innym materiałem przewodzącym znajdującym się na zewnątrz palnika ( w środku podkowy - nie wiem jak to wytłumaczyć)

- jest słaba masa na palniku

- palnik jest padnięty

- trafo wyzwalacza (środkowy kabelek do palnika) nawaliło .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...

Oddałem koguta w ręce kumpla ogarniętego w tematach elektroniki. Wymienił duże kondensatory i nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Uznał on że palnik jest spalony i trzeba go wymienić. Rzeczywiście dosłownie jest trochę przypalony na czarno na jednym końcu. Będę informował o rozwoju sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 3 months later...

Po wymianie palnika kogut powrócił do sprawności więc powodem awarii był właśnie palnik i duże kondensatory. Z mojej strony to tyle w tym temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się