Holowanie na lince a lampa pomarańczowa?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam was, Dziś dostałem za zadanie przyciągniecie samochodu cioci z Kozienic do serwisu w Radomiu. Czy holując na lince mogę, jako pojazd holujący używać pomarańczowej lampy ostrzegawczej? Czy mogę ustawić pomarańczową lampę na obydwu pojazdach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KD chyba nie precyzuje czy Ty w [i]pojeździe holującym[/i] możesz użyć takiej lampy. Natomiast w [i]pojeździe holowanym[/i] możesz użyć lampy pomarańczowej zamiast trójkąta. [quote]Oddział 9 Holowanie Art. 31. 1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że: 1. prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem; 2. [b][i]pojazd holujący [/i]ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności[/b]; 3. w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim; 4. pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie; 5. pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; [b]zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym [i]pojazd holowany [/i]może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu[/b]; ...[/quote]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłbyś Krzysio i byś się dowiedział od ręki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO użycie lampy błyskowej zwłaszcza mechanicznej i podczas dłuższego holowania w pojeździe który ma wyłączony silnik i przez to nie ma ładowania niepotrzebnie obciąża akumulator podczas gdy oświetlenie pozycyjne jak i kierunkowskazy musi mieć aby jechać. Co do pojazdu holującego to myślę że jak najbardziej łapie się w artykule uzasadniającym użycie żółtego sygnału błyskowego, jako że z racji tego iż holuje drugi pojazd, jego zachowanie może być nietypowe. Poza tym taka lampa ostrzega o niebezpieczeństwie uczestników ruchu będących naokoło, a nie tylko od tyłu jak trójkąt ostrzegawczy. Ja przykładowo miałem kiedyś taką sytuację przy holowaniu po mieście, że pani wyjeżdżająca z drogi podporządkowanej (w korku) zapewne sugerując się małą prędkością obu pojazdów postanowiła wjechać w przerwę między nimi... A tam zonk :) Z lampą myślę że do takiej sytuacji by nie doszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się