Prawo. Światła odblaskowe w przyczepach lekkich


kamilk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Temat urodził się przypadkiem, przy kawie i ciastku . Moim zdaniem, ma być jak ustawa pisze,ale ludziom ciężko przetłumaczyć.

 

Temat jest niby prosty,lecz jak to jest w rzeczywistości . W PoRD i ustawie pisze że przyczepa winna jest posiadać światła odblaskowe o kształcie trójkąta w kolorze czerwonym na jej tyle. To rozumiem. Ale czy jeżeli owa przyczepa jest wyposażona w lampy zespolone ,gdzie jest już odblask,tylko że nie w kształcie trójkąta ,czy jest to nie zgodne z prawem, i czy pomimo posiadanego odblasku w lampie ,wymaga się posiadanie trójkątnego, jak pisze ustawa.

 

Poniższe zdjęcie przedstawia lampy jakie są założone . Odblask znajduję się pośrodku.

 

I jeszcze jedno pytanie.

Czym się różnią lampy obrysowe od konturowych ( obrysówki-konturówki )

242542852_lampaprzyczepa.jpg.a475d6c4a5662132d6e8c1dd06686b88.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te lampy których zdjęcie podesłałeś to lampy do pojazdu. Jeżeli zostały zainstalowane w przyczepie to niestety trochę nieprawidłowo. Teraz pojawi się pytanie...

Dlaczego?

Otóż jak właśnie przytoczyłeś powinny się tam znajdować odblaski w kształcie trójkąta równobocznego, jeśli ich nie ma to powinieneś zastosować dodatkowe odblaski w kształcie trójkąta a to i dodatkowe miejsce oraz koszta, ale uwaga! Wtedy nie łamiesz przepisów, nic z tych rzeczy Tylko robisz to na tzw. naokoło

 

Przyczepy posiadają (a w sumie powinny posiadać) odblaski w kształcie trójkątów, bo nie są to pojazdy mechaniczne. To jest informacja dla kierującego, że przed nim znajduje się zespół pojazdów (pojazd + przyczepa/naczepa), gdy jest w ruchu, bądź jeśli stoi na drodze to kierujący widzi, że ma do czynienia z przyczepą lub zespołem pojazdów.

 

Co do obrysówek i konturówek myślę, że to tylko synonimy i w sumie są to te same lampy tylko różnie nazywane tak jak np. mijania - krótkie, drogowe - długie. Jednakże w wolnej chwili poczytam przepisy i dam odpowiedź pewną na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, dzieki za odpowiedź. Ale też udało mi się znaleźć taką informację .

Źródło http://www.v10.pl/prawo/Jakie,jest,dopuszczalne,prawnie,oswietlenie,pojazdu,333.html

 

Każdy dopuszczony do ruchu pojazd powinien być wyposażony w oświetlenie zewnętrzne, które jest wymienione w "rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia Dz.U. Nr 32 poz. 262 z dnia 26.02.2003r. z późniejszymi zmianami."

 

Podane rozporządzenie zezwala na następujące oświetlenie pojazdu:

Światła zewnętrzne:

drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h,

mijania - pojazd samochodowy,

kierunkowskazy - pojazd samochodowy i przyczepa;

hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa,

oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa,

pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej,

pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa,

odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy,

odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa,

odblaskowe przednie - przyczepa,

odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa,

awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa,

przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa,

cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla,

obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m;

 

Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:

drogowe - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 1,

przeciwmgłowe przednie - pojazdu samochodowego,

pozycyjne przednie - przyczepy innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 6,

postojowe - pojazdu samochodowego o długości nie przekraczającej 6,0 m i szerokości nie przekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach,

odblaskowe boczne - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 11,

odblaskowe przednie - pojazdu samochodowego,

jazdy dziennej - pojazdu samochodowego,

pozycyjne boczne - pojazdu samochodowego o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnika siodłowego i przyczepy,

obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, których szerokość przekracza 1,8 m,

cofania - przyczepy,

awaryjne - motocykla,

przeciwmgłowe tylne - motocykla,

odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy.

 

(Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy.)

 

Czyli wnioskować można że nie ma konieczności montowania trójkąta odblaskowego, jeżeli są założone lampy posiadające jaki kol wiek inny odblask. Ku mojemu zaskoczeniu kilkanaście minut temu byłem u sąsiada, i zauważyłem u niego w przyczepie od ciągnika, takie właśnie lampy jak na załączonym zdjęciu, i nie ma żadnych innych trójkątów, podpytałem czy nie ma problemów przy kontroli, lub przeglądzie, stwierdził iż nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy.)

 

Aktualny akt prawny: Dz.U. 2015 poz. 305 - Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

Ja bym interpretował to tak, że jak masz na przyczepce jeszcze inne odblaski niż trójkątne to mogą one zostać, bo w sumie gdyby było wszystko jedno czy trójkąt, kwadrat, albo kółko to by nie zapisywali, że trójkąty są do przyczepki? W sumie ważne, że coś jest. Mnie od zawsze uczono, że trójkąty winny być na przyczepach, a jak to zinterpretować prawidłowo? Na pewno przepisy nie zabraniają wprost używania innych niż trójkąty. Ciekaw jestem opinii diagnostów w tej sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ważne jakie, ważne by było. Heh . Jutro podejdę do diagnosty, zobacze co mi powie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję.

Diagnosty nie odwiedziłem, zwyczajnie zapomniałem. Ale zapytałem przedstawiciela policji drogowej .Zadając mu pytanie.

"Jeżeli przepis mówi o tym że dopuszcza światła odblaskowe inne niż trójkątne, czy jest nie zgodne z prawem jeżeli założone będą lampy posiadające odblask, lecz w innym kształcie ."

W odpowiedzi dostałem.

"Jeżeli ustawodawca dopuszcza inne niż trójkątne w przyczepach lekkich, to nie jest to wykroczeniem. Ale warto dodatkowo poradzić się diagnosty, dlatego że lampy o jakich mowa, mają już fabryczne światła odblaskowe."

Ale jest ale...

Ale polega na tym że wymagane mogą być lampy w kształcie trójkąta, ale dodatkowo mogą być inne o innym kształcie.Dla tego warto zapoznać się z zdaniem diagnosty i zapoznać się z jego podejściem do sprawy.

 

Temat jaki wymyśliłem dla brzmiał nieco inaczej. Wymyśliłem że jestem w trakcie remontu przyczepki lekkiej i nie widzę sensu zakładania dodatkowo trójkąta, jeżeli celowe lampy mają odblask, ale o innym kształcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawka nawet dobrze smakuje w warsztacie. Więc narodziło się coś takiego,jako do quada i skutera. A coooo

110996049_S6300111lampym.jpg.4de3a9f6433d37185f75fa646edd212a.jpg

719632756_S6300104calam.jpg.fe6b6164268f77c9c5e035d93be61560.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretna przyczepka, teraz wiadomo do czego były te lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretna? ,to chyba mogę wziąć za uznanie mej twórczości . Ale na poważnie. Nie było nic wiadomo,przyczepka powstała z przypadku .Jako że lampy były, to pojawił się pomysł przyczepki,wytrzepało się localGraciarnia,i wyszło co wyszło. Lampy,cóż. Zawsze można założyć inne, i dać te śmieszne trójkątne odblaski, koszt nie wielki. Sama przyczepka też nie jest duża ,patrząc na lampy to gdzie ich wysokość w takiej pozycji jak są wynosi w okolicy 45cm(50cm).Ale czasami tak bywa, że siedząc kawkę pijąc przychodzi coś do głowy. Natomiast reakcja mojej żony też bezcenna (CO?!? Kolejna przyczepka?!) Ale od lamp się zaczęło . Acha, daty na fotka jakieś stare, nie ma czasu na przestawianie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna? Czekaj, w sumie kiedyś poruszaliśmy temat przyczepki do jednośladów / czterokołowców lekkich to chyba zgrywałoby się już wszystko do kupy

 

Konkretna, bo widać, że do pracy stworzona! Teraz pytanie, ile trzeba byłoby dać kasy na zakupienie takiej nowej w firmie która się tym trudni? Pewnie majątek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,kiedyś był poruszany temat tu na forum, lecz tak jakoś wyszło, że było czasu na zrobienie czego kolwiek,najważniejsza i często nie jasna jest sytuacja z kwestiami prawnymi,to głównie chodzi o co mozna a czego nie. Jak człowiek troche poczyta ustawy itd, to jest to często nie do przetrawienia z żadną zapitką .A złotka kawa robi się gorzka.

 

Raczej nie stworzona do pracy, nie taki był cel,jakoś żal by mi było targać nią coś po polach.

Ile może kosztować taka tylko nowa i fabryczna ? nooo tu są szaleństwa cenowe. Jest w kraju gość, który woła sobie za śmieszą konstrukcje przeszło 2k,nie bede pokazywał linku do strony, bo to śmiech. Tym bardziej że najdroższe w jego pomyśle jest zwykłe przykręcenie bagażnika dachowego ,jak w autach, to zespawanej ramy na kołach.

Inne konstrukcje jakie można znaleźć są różne cenowo ,jak i wykonaniem. Inni robią z rurek giętych na zimno ciękościennych, a inni z małych ciękich kątowników, czy płaskowników, Widziałem kilka takich fabrycznych, i po prostu tylko się śmiać. Ja bał bym się wyjechać taką na drogę publiczną,z powodu takiego, że "coś może się urwać"

 

Ile za ile...

na portalu aukcyjnym można kupić najtańsza ,jaką znalazłem była za 400zł. Róznice w cenach są też spore,z powodów róznych, często przez to czy są koła pełne czy dmuchane.,czy są jakieś światła czy ich nie ma.

Mój wynajdek kosztował mnie "0" dla tego że w wszytko co potrzebne walało się po garażu. Wygląd może nie jest super, ale nad tym muszę jeszcze popracować. W końcu zbudowałem dwie, ta jest druga, ale to tylko z tego powodu że jestem zmuszony do siedzenia w domu i nic nie robienia.Ale że nie potrafie wysiedzieć całymi dniami przed ogłupiaczem, to znalazłem sobie lekkie zajęcie,takie które nie będzie miało wpływu na zdrowie. Po prostu nie mogę się zmęczyć,bo mnie płucko się popsuło, a teraz się musi leczyć,zagoić. Więc czy mi się to podoba czy nie, musze nic nie robic, albo robić coś co będzie lekkie,i nie będzie obciążać płuca.

Ale jeśli zakładając bawisz się w atv,to taką przyczepkę mozna zrobić za śmieszne pieniądze,pod warunkiem że masz spawarke ,i-lub trochę z wiedzy mechaniki. W takim wynalazku moim zdaniem najważniejsze są spawy,Potem idzie z górki. Dla przykładu, można z powodzeniem przerobić dwukołową ,jedno osiowa taczkę ogrodową.

Na poniższych zdjęciach, jest wersja pierwsza, w tedy jeszcze nie dokończona z powodu braku odblasków . Tą zrobiłem w trzy dni z przerwami, Pierwszą tu prezentowaną w temacie z kolei bawiłem się tydzień z przerwami.

542615740_S6300072m.jpg.96da50f8c4fb76486a6e01ccea22f679.jpg

721161169_S6300074m.jpg.101849c689f3015462e51c182ab192c9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję.

 

Odwiedziłem dwóch innych ,różnych diagnostów, odpowiedzi w sprawie odblasków miałem różne. Jeden powiedział "nawet jeśli są w lampach ,to trójkąty muszą być" drugi zaś co innego," jeżeli są odblaski w lampach fabrycznych, bo tak zrobił producent lampy, to nie trzeba dodatkowo zakładać trójkątów, ale pod warunkiem że odblaski są w lampie tak jak w tych jakie przedstawiłem. Dla tego ustawodawca napisał że dopuszcza inne niż trójkątne,ze względu na to że można kupić lampy,które mają wbudowane odblaski, a to że są innego kształtu ,w niczym nie przeszkadza.

 

Zadałem też temat związany z lampami wstecznymi oraz przeciwmgielnymi dla przyczep do motocykli, czy motorowerów. Odpowiedz jest taka.

Lampa wsteczna czy przeciwmgielna nie jest wymagana, ale jeśli lampa w swojej budowie posiada takie, to warto by one działały . Zarówno lampy postojowe przednie, czy obrysówki. Nie są wymagane, ale warto je posiadać z względu na swoje własne bezpieczeństwo, lepiej być widocznym.

 

Od siebie,moim zdaniem.

Jeżeli budujesz,remontujesz przyczepę ,a twój pojazd ma gniazdo 13pin dla przyczep,to załóż lampy zespolone i będzie spokój,a będziesz miał te same światła co w aucie. Dla czego gniazdo 13pin ? a dla tego że 7p nie posiada bolca dla lampy wstecznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się