Przepisy i regulacje dotyczące sygnałów ostrzegawczych. R65


Tritium

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

Coraz częściej wpadam na informacje o pojazdach używających lampy bez atestu. Kupowane i montowane przez osoby, które z pewnych względów nie zagłębiają się najwidoczniej w szczegóły dotyczące wymogów i przepisów prawa.

 

Oferty z lampami ledowymi na portalach aukcyjnych wyrastają jak grzyby po deszczu, a niestety nieuczciwość sprzedających nie ma granic. Wciskają kity o certyfikatach i sprzedają towar za niesamowicie atrakcyjne kwoty w stosunku do profesjonalnych - firmowych wyrobów.

 

Ile osób spotkało się z ledwo żarzącym się "kogutem", na stwarzającym zagrożenie pojeździe wykonującym prace na drodze, czy przewożącym ładunek wielkogabarytowy? Co gorsza, spotkać można także pojazdy uprzywilejowane wyposażone w lampy bez homologacji.

 

Nie chcę rozwodzić się nad wyższością lampy z tzw. atestem, spełniającą odpowiednie wymogi nad tanimi odpowiednikami ale trzeba zdać sobie sprawę, że samo uzyskanie homologacji, to spore przedsięwzięcie, które powoduje gignatyczną różnicę w cenie. Dlatego nie dajmy się oszukać. Poświęćmy chwilę nad tym, jakie normy powinien spełniać sygnał ostrzegawczy oraz pojazdy nimi oznakowane, by świadomie podejmować decyzje.

 

Zauważyłem, że nie ma kompleksowego tematu dotyczącego wymogów prawnych, które powinny zostać spełnione przez pojazdy uprzywilejowane, jak i same urządzenia - sygnały ostrzegawcze. Na forum jest sporo profesjonalistów, w tym firmy, które na pewno mają dostęp do wszystkich aktualnie obowiązujących przepisów, dlatego liczę na pomoc Wszystkich.

 

 

Dz.U.2015.305

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego

wyposażenia

(tekst jednolity)

 

Rozdział 8

Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego uprzywilejowanego

§ 25. 1. Pojazd samochodowy uprzywilejowany wyposaża się w sygnały ostrzegawcze:

1) dźwiękowy;

2) świetlny błyskowy.

2. Pojazd samochodowy uprzywilejowany może być ponadto wyposażony w umieszczone

na zewnątrz dodatkowe światło barwy białej lub żółtej selektywnej, umocowane w sposób

umożliwiający zmianę kierunku strumienia świetlnego (szperacz); światło to powinno być

włączane i wyłączane niezależnie od innych świateł.

 

§ 26. 1. Urządzenia wysyłające ostrzegawcze sygnały dźwiękowe powinny spełniać

następujące wymagania:

1) wysyłać sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie;

2) fale dźwiękowe powinny być wysyłane co najmniej do przodu, a oś ich rozchodzenia się

powinna być równoległa do podłużnej osi symetrii pojazdu; dopuszcza się odchylenie od

tego kierunku nie większe niż 15°;

3) być tak sterowane, aby ich włączenie nie było możliwe bez równoczesnego włączenia

sygnału świetlnego.

2. Ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy powinien odpowiadać następującym

warunkom:

1) liczba świateł: co najmniej jedno, nie więcej niż dziesięć;

2) rozmieszczenie świateł: na dachu nadwozia (kabiny); dopuszcza się umieszczenie

świateł w innym miejscu, przy zapewnieniu wymaganej widoczności sygnału;

3) barwa światła: niebieska;

4) włączanie świateł błyskowych powinno być niezależne od położenia urządzenia

umożliwiającego pracę silnika oraz od włączenia sygnałów dźwiękowych;

5) powinien być widoczny z każdej strony pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy

oświetleniu słonecznym i nie powinien oślepiać innych uczestników ruchu.

3. Pojazd może być dodatkowo wyposażony w sygnały świetlne błyskowe barwy

czerwonej, odpowiadające warunkom określonym w ust. 2 pkt 1, 2 i 4, widoczne co najmniej

z przodu i z tyłu pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu słonecznym i

nieoślepiające innych uczestników ruchu.

 

 

PS. Czy ktoś posiada Regulamin R65 w języku polskim?

W wolnym czasie z regulaminu R65 chciałbym poruszyć kwestię, która potrzebna nam będzie do rozkodowania certyfikatów:

Kolory, A,R,B; kategorie X,T, Klasy 1,2. Załącznik 1. - certyfikat.

R10 - czego dotyczy.

 

Firma Hella ma bardzo fajną broszurę na ten temat. Ktoś może ma podobny materiał?

https://www.hella.com/truck/assets/media/610_Basic_Knowledge_Beacons_PL.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

R65 nie przetłumaczyli na polski niestety, też szukałem swego czasu.

 

A, R, B - Amber, Red, Blue

 

Kategoria T to lampa błyskowa która świeci w pełnym zakresie względem osi pionowej (360 stopni), koguty itd.

Kategoria X to lampa błyskowa która świeci w pewnym zakresie, lampa kierunkowa, itd.

 

Klasy 1 i 2 dotyczą światłości - o ile dobrze pamiętam (nie mam przed nosem teraz regulaminu), klasa 1 to urządzenia które mają mieć jeden poziom światłości odpowiedni natężeniem światła dla nocy, klasa 2 to urządzenia które mają mieć dwa poziomy światłości, odpowiednio dla nocy i dla dnia.

 

R10, o ile dobrze pamiętam, dotyczył zakłóceń elektromagnetycznych.

 

 

Broszurkę zobaczę później więc też później napiszę czy osobiście kojarzę jakieś.

 

 

Edit: broszurę przejrzałem, widzę że się nie pomyliłem w tym co napisałem. I nie widziałem nigdzie podobnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 9 months later...

Cześć.

Chciałbym się dowiedzieć czy rozszyfrowałeś coś więcej z Regulaminu R65 ? Mam zamiar pisać pracę na temat świateł ostrzegawczych w pojazdach uprzywilejowanych i potrzebuję zebrać jak najwięcej materiałów.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lampy ostrzegawcze w PL i UE to wszystko opiera się o ECE R65 więc jest to jedyny dokument regulujący parametry tych że lamp. Dodatkowo każda lampa musi spełniać ECE R10 czyli tak zwane EMC ( kompatybilność elektromagnetyczną). KWP Katowice wymaga też certyfikatu G ( nie znam dokładnej nazwy), ale polega to na tym że lampa ma spełniać parametry przy przeciążeniach w osi x,y,z. Gdyby co to pisz albo dzwoń to chętnie pomogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...

W temacie sygnalizacji akustycznej w pojazdach uprzywilejowanych . Może komuś się przyda. Przykleiłem tutaj. Jeśli admin zdecyduje inaczej proszę o przeniesienie.

https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P1220011251342616432197&html_tresc_root_id=1182&html_tresc_id=1183&html_klucz=301061&html_klucz_spis=103

 

http://archiwum.ciop.pl/8905

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się