eLightbars.plZnajdź firmę

Odpowiedni dobór nagłośnienia ostrzegawczego

2013-11-06, 15:02:39, Autor: Krzysztof Połeć

Odpowiedni dobór nagłośnienia ostrzegawczego w pojeździe uprzywilejowanym to więcej niż połowa sukcesu! Ostatnimi czasy spotykamy się z pięknymi pojazdami ratowniczymi. Niestety zdarza się, że wykonawcy zwyczajnie nie używają logicznego myślenia montując wylot głośnika skierowany w dół lub zasłonięty zderzakiem lub innymi częściami pojazdów. Szczytem głupoty jest montaż wylotu głośnika w przeciwną stronę do kierunku jazdy.  


Alarmowa jazda jest bardzo trudna i niebezpieczna!  Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów uprzywilejowanych dochodzi właśnie na skrzyżowaniach.

W Stanach Zjednoczonych pojazdy policji biorące udział w akcji powodują 6000-8000 kolizji, w których rannych zostaje 20,000 osób a ginie 300-400.


52% wszystkich wypadków z udziałem pojazdu uprzywilejowanego ma miejsce na skrzyżowaniach lub w ich pobliżu.

Najpierw słychać, później widać!

Przykładem jest model poniższego skrzyżowania. Pojazd numer 3 niema szans zobaczyć pojazdu uprzywilejowanego z numerem 5 i odpowiednio wcześniej zareagować. Efektem pośpiechu, zmęczenia i niedostosowania się do przepisów jest wypadek!
Nagłośnienie ostrzegawcze, które jest poprawnie zainstalowane i posiada kilka modulacji oraz sygnał AIR HORN zwiększa zasięg słyszalności. W tym przypadku użycie nagłośnienia zwiększa bezpieczeństwo i zwiększa szanse na podjęcie reakcji przez kierującego pojazdem numer 3.JAK ZAINSTALOWAĆ NAGŁOŚNIENIE OSTRZEGAWCZE (GŁOŚNIK) W POJEŹDZIE ?

Zestaw nagłośnienia ostrzegawczego składa się z 2 części. Pierwsza to urządzenie modulujące i wzmacniające dźwięk zwane modulatorem dźwiękowym oraz głośnik, który wyemituje dźwięk.

Prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie głośnika w lampie zespolonej. Jednak pamiętajmy, że wylot głośnika (kratka głośnikowa) MUSI BYĆ SKIEROWANA W KIERUNKU JAZDY ( DO PRZODU)!!! 

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie głośnika przeznaczonego do montażu w komorze silnikowej. Ta opcja wymaga więcej pracy i logicznego myślenia. Głośnik należy zamocować w taki sposób, aby on sam nie spowodował uszkodzeń pojazdu. BEZWZGLĘDNIE należy pamiętać, aby przed wylotem głośnika nie znajdowały się takie elementy pojazdu jak zderzak czy chłodnica. Głośnik powinien być wysunięty maksymalnie do przodu pojazdu tak, aby wylot „był czysty”.

Dobór modulatora pod kątek funkcji.

Wychodzimy z założenia, że im prostsze urządzenie w obsłudze tym lepsze. W pojazdach uprzywilejowanych jest wystarczająco dużo wyświetlaczy, guzików, przełączników i innego rodzaju panelów sterujących. 

Pierwszą kwestią jest ustalenie, czego potrzebujemy. Czy ma być to prosty modulator posiadający sterowanie oświetleniem ostrzegawczym i modulacjami czy rozbudowany sterownik posiadający sekwencyjne sterowanie oświetleniem, falą świetlną, nagłośnieniem, oświetleniem roboczym i dodatkowym oświetleniem ostrzegawczym.

Funkcje, które na pewno będą przydatne to:

-sygnał AIR HORN –jest to modulacja przypominająca klakson pneumatyczny.

-modulacje: PIES (YELP), WILK (WAIL), 2 ton (Hi-Lo DE) oraz modulacja „ SZYBKA” nazywana FAST WAIL, Priority itp.

-sterowanie oświetleniem (2 lub 3 kanały) 


Moc 100W czy 150W a może 120db?


Moc głośników sygnałów dźwiękowych 100 W a nawet 150 W nie jest parametrem wystarczającym do określenia skuteczności ostrzegawczej sygnalizacji dźwiękowej pojazdów uprzywilejowanych. Parametry definiujące skuteczność ostrzegawczej sygnalizacji dźwiękowej jest poziom ciśnienia akustycznego (dB)

-mocy i charakterystyki widmowej generatora sygnałów akustycznych,
- dopasowania impedancji głośnika i generatora (napięcie wyjściowe na głośnik),
- charakterystyki widmowej zastosowanego głośnika w pasmach częstotliwości generowanych przez generator,
- efektywności głośnika.

Ideałem są modulatory osiągające 100 dB (A)÷121 dB (A)

 

[ Komentarze ]

Elektra - LZ - 4OG Elektra - LZ - 4OG Federal Signal Vama - Pilot Solaris Elektra - LB 3 Elektra - LBX 11 (galeryjka STRA) Federal Signal Vama - Escape series Federal Signal Vama - Vista 
-   O nas
-   Kontakt
-   Polityka prywatności
  -   Reklama na stronie
-   Nasze banery
-   Panel Klienta
  Znajdź nas na portalach społecznościowych
          
Portal oparty na oprogramowaniu portaleo.pl
stat4u