Montowanie głośnika - jak to wygląda od strony prawnej?

Bartek

Recommended Posts

Cześć ? Jak w temacie. Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na ten temat.

Generalnie sprawa wygląda następująco: czy mając zamontowany jedynie głośnik (już mniejsza, w jakich celach ?) można spodziewać się kłopotów w trakcie kontroli / na serwisie? Tak, mówimy tutaj o pojeździe prywatnym.

Według mojej wiedzy, samo posiadanie zamontowanego głośnika, który nie jest podłączony do generatora, nie jest nielegalne. A może jest?

Pozdrawiam!

• Like 1

Posiadanie samego głośnika nie prowadzi do żadnych konsekwencji. Możesz zainstalować np. Whelen PAP112. Urządzenie ma możliwość generowania tylko HORNa -czyli klakson jest legalny no i megafonu- też legalne. ? 

Pamiętaj że wszystkie urządzenia jakie posiadasz zainstalowane w samochodzie muszą być gotowe do użytku. Podczas kontroli możesz zostać poproszony o uruchomienie tego typu urządzenia. 

Ja np posiadam tablice tekstową. Działa. Nie posiada żadnego niedozwolonego komunikatu. 

Dziękuję za odpowiedź. A co w przypadku, jeśli głośnik nie jest do niczego podpięty? Na pewno nie planuję montować modulatora, takie rzeczy to widać i przez szybę.

Myślałem o rozwiązaniu takim, coby pod jeden przycisk podpiąć Arduino, które potrafi wygenerować dźwięk bardzo lubianego przeze mnie poganiacza z AS422, który szczególnie ładnie by mógł wybrzmiewać podczas ostatnich samochodowych protestów ?

No tak, Arduino - jak wtedy udowodnić, że nie ma "ukrytej opcji" generowania dźwięków o zmiennej modulacji? Mieć przy sobie hexdumpa aplikacji? ?

Witam,

każde urządzenie zainstalowane w pojeździe musi posiadać stosowną homologację i być przeznaczone do konkretnego celu wskazanego przez producenta. Jeśli chcesz coś takiego zamontować, a chcesz wiedzieć jak to wygląda od strony prawnej to - nie, nie możesz tego zamontować (chyba, że otrzymasz homologację w zakresie regulaminów UNECE R10 i R28).

Pomijam już kwestie "przeraźliwości" dźwięku - temat poruszany w innym wątku.

Pozdrawiam

• Like 2