Uszkodzony Elektra GES 110


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje pomocy przy generatorze jak w temacie. Na samochodzie gaśniczym mam zamontowany właśnie ten generator (24V) z belką LZP też od elektry. Któregoś pięknego dnia poprostu nie zadziałał... okazało się, że popaliły się tranzystory i transformator w nim - przyczyna jeszcze nie ustalona niestety. Teraz chciałbym oddać go komuś do naprawy ale niebardzo wiem gdzie. Myślę też o kupnie nowego jeśli naprawa będzie droga ale to znów sporo kasy, chyba że ktoś chce sprzedać niedrogo :) Czy jest możliwość zastąpienia tego generatora jakimś tańszym (prostszym), który będzie pasował do tej belki? chodzi mi o taki który będzie obsługiwał funkcje świateł, sygnałów, mikrofon na głośnik na belce, ewentualnie możliwość podłączenia radia motorola do generatora. Z tego co wiem ten ges 110 ma dużo funkcji, których u mnie nie da się wykorzystać więc pewnie dlatego jest taki drogi. Mam jeszcze jedną sprawę: gdyby udało mi się naprawić albo kupić nowy ges 110 w jaki sposób podłącza się go do radia motorola GM360 aby komunikaty z radia była słyszane na głośniku w belce?proszę o taki prosty opis - bez żadnych fachowych określeń ;):D dodam tylko że generator działa pod 24V a radio pod 12V - czy to eliminuje możliwość połączenia tych urządzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tom. Jeśli pod GESa nie macie podpiętych dodatkowych świateł (robocze), to proponuję kupić Zurę 2120. Można wyrwać je na Allegro. Ma możliwość podpięcia radia. Naprawa - serwisu może podejmie się Krzysiek (fedlight), a jeśli nie, to musisz zadzwonić do Elektry i zapytać o placówkę serwisową. Co do GESa. Na obudowie powinno być gniazdo Jack 6.3, wystarczy kupić wtyk, zarobić i gra. Nie ma różnicy bo głośniki działają na innych napięciach niż akumulatorowe. :) Pozdro. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do serwisu, to jeśli coś się spaliło to zapewne wymienią na nowy za max 200 zł. Sam coś ze swoim miałem po zakupie i wymienili mi na nowy za drobną opłatą. Co do zamiennika to Maciek dobrze pisze - polecam również Elfirowską Zurę, jednakże tak łatwo w wersji na 24V jej nie dorwiesz. Na alledrogo najczęściej są wersje na 12V :P Jeszcze można ewentualnie pomyśleć nad czymś podobnym do GESa czym jest GAM150, bądź GAM300 na 24V (występuje nawet na alledrogo ;) ). Całkiem kosmiczna za niego cena nie jest jak w przypadku nowego GES 110 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale ja już nie naprawiam generatorów sygnałów, więc nie podejmę się tego. Polecam serwis elektry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

serwis mam najbliżej w Warszawie, rozmawiałem z nimi to powiedzieli, że mogą się tym zająć ale naprawa zaczyna się od 300zł, czyli znając życie wyszłoby sporo więcej. O wymianie na inny nic nie mówili, proponowali nowy na 900zł. Maciej możesz powiedzieć coś więcej o tym połączeniu z radiem - pod który piny w motorolli to sie podpina? gdzie + gdzie - a do generatora mam podjętą tylko belkę, ale właśnie chciałbym podpiąć radio i szperacz ale czy to jest możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili niebardzo mogę zrobić fotki, dopiero wieczorem... ale szczerze mówiąc to nie wiem o jakie kostki Ci chodzi i o które wyjścia bo nie wiem o którym urządzeniu teraz mówisz... a co do generatora to na allegro coś takiego znalazłem http://allegro.pl/generator-gam-150-24v ... 90891.html czy to będzie mi pasować do belki LZ-2XpGW-24V z tego co pamiętam to w niej mam głośnik 100W,a w tym GAM150 jest coś o głośnikach 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o modulator GAM to polecam :) .100 watowy głośnik będzie pasował do tej lampy. Jak byś kupił ten modulator to możemy dokładnie rozrysować podłączenia Gam-a do Twojej belki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do lampy będzie pasował bo już w niej jest :) chodzi mi o to czy generator będzie pasował do takiego głośnika bo ten GAM 150 w opisie ma że jest do głośników 150W. a co do tego konkretnego z allegro to się trochę dziwię, że on taki tani jak za nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generator jest taki tani, bo nikt go nie chce kupić od jakiegoś roku czasu :D Cena startowa to chyba wynosiła mniej więcej 450 zł - o ile dobrze pamiętam. Szybciej sprzedałby wersję na 12V, ale jako, że sprzedaje na 24V to wielu kupców nie znajdzie - cała tajemnica ceny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dla pewności zapytam: plus w jack'u jest na "żyle" tej bardziej w środku a minus na oplocie? co do połączenia tych urządzeń to mam jeszcze jedno pytanie, bo do motorolki do tych pinów mam już wpięte jedno urządzenie - dodatkowy manipulator z głośnikiem przy autopompie - ale piny 1 i 16 są wolne. czy nie będzie problemu jeśli poprostu dołoże dwa dodatkowe przewody do tej wtyczki którą już mam?nie bardzo się orientuję w tym temacie to nie wiem czy może być podpięte do tego złącza motoroli więcej urządzeń jednocześnie? a tak z innej beczki to szukam czegoś takiego niedrogo, na allegro brak, nowe ze sklepu za drogie http://www.sprzet-poz.pl/index.php?acti ... brany=2674 wersja 24V, chodzi o sam kompresor bo w trąbkach to niebardzo miało co się popsuć więc są sprawne a tak w ogóle to dzięki Panowie za zainteresowanie i pomoc! naprawdę super forum. przynajmniej nikt nie daje tak mądrych rad żeby sobie poszukać w google zamiast pisać na forum:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem, piny 1 i 16 masz wolne? Jeśli nie to podłącz wejście do generatora równolegle do głośnika autopompy. Nie pamiętam rozkładu pinów Jacka, sprawdź w Necie/sprawdź miernikiem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, 1 i 16 są wolne bo ten manipulator wykorzystuje inne piny. czyli może być podłączone więcej urządzeń do motoroli? albo ja czegoś nie doczytałem albo nikt mi nie odpowiedział czy przy tym GAM 150 głośnik w belce nie powinien mieć 150W? bo w mojej jest ale 100W od elektry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może. Jak dobrze pamietam, to 150W ma "mocy muzycznej" (czymkolwiek to jest), a 100W właściwej. ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady... zdecydowałem się jednak na naprawę GES'a za 300zł w serwisie. Jutro będzie do odbioru. Czy do GES'a można podłączyć szperacz?mam go z przodu kabiny i żeby go włączyć w czasie jazdy trzeba się wychylić przez okno,trochę to niewygodne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Musisz zobaczyc do instrukcji, na jakich pinach jest sterowanie dodatkowymi światłami i podłączyć je pod przekaźnik (jeśli GES nie ma wbudowanego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oddajesz generator do serwisu to zapewne możesz otrzymać wersję z wbudowanymi przekaźnikami (ja tak miałem). Jeśli masz wolne przyciski na samym dole manipulatora, tak jak opisywałeś wcześniej, że nie macie super bajerów w belkach to spokojnie można to pod generator podpiąć :) [img]http://elightbars.pl/forum-dyskusyjne/gallery/image.php?mode=medium&album_id=18&image_id=169[/img] [img]http://elightbars.pl/forum-dyskusyjne/gallery/image.php?mode=medium&album_id=18&image_id=170[/img] Co do zarobienia kabla z "jackiem" to gdzieś kiedyś robiłem fotki jak to zrobić (planowałem taki miniporadnik, ale muszę go znaleźć na komputerze ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakby dało radę z tym poradnikiem to byłoby fajnie :) napewno nie jedna osoba by z tego skorzystała :) dziś ma przyjechać generator z serwisu - wymieniony na nowy za 300zł. A z tym przekaźnikiem o co chodzi - wbudowany, niewbudowany - niebardzo łapię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szperacz bierze dużo prądu (A). Więc podpina się go pod przekaźnik tak, aby prąd sterujący (np. 0,25A) włączeniem go szedł z Gesa, a prąd zasilający (np 10A) szedł bezpośrednio z akumulatora. Przekaźnik możesz mieć wbudowany w Gesie (Przemek - jak to sprawdzić?) albo musisz zainstalować go poza nim. Jeśli masz wbudowany, to nie musisz się bawić w przekaźniki, tylko bezpośrednio do GESa podłączasz. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez moje ręce przeszły dwa generatory GES 110. Jeden bez przekaźników, a drugi już z nimi. Myślę, że zdjęcia odpowiednio to zobrazują :) [b]GES 110 bez przekaźników:[/b] [img]https://lh6.googleusercontent.com/-EjPgEFBTXaI/UUI-kqidXDI/AAAAAAAAB0c/k2ZSvbPiaO0/s640/DSC09973.JPG[/img] [img]https://lh3.googleusercontent.com/-9UVWo63RrCE/UUI-k0FNyII/AAAAAAAAB0g/cfVmstGH2hc/s512/DSC09987.JPG[/img] [b]GES 110 z wbudowanymi przekaźnikami:[/b] [img]https://lh3.googleusercontent.com/-ZHw0TiDVRh4/UUI-mvoq-hI/AAAAAAAAB0o/46QeomFAqDQ/s640/DSC00068.JPG[/img] [img]https://lh5.googleusercontent.com/-9p82NFZ95i8/UUI-niQ8__I/AAAAAAAAB0w/6HE3QEgdnnI/s640/DSC00069.JPG[/img] No chyba, że od prawie roku czasu tkwię w błędzie to najwyżej poprawcie mnie :shock: Będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się