Dobór tranzystorów końcówki mocy ZURA 2120/24


Recommended Posts

Dzień dobry

Witam wszystkich użytkowników. Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat końcówki mocy na tranzystorach BUV48A w urządzeniu ZURA 2120/24.

Trafiła do mnie do naprawy taka ZURA z rozerwanym jednym tranzystorem mocy. Awaria nastąpiła przy nadawaniu komunikatów w wozie strażackim. Jeden  tranzystor z pary rozerwany zupełnie, drugi zwarty. Moje pytanie jest następujące: czy w przypadku wymiany tranzystorów mocy muszą być dobierane w jakiś szczególny sposób? Zamontowałem cztery nowe tranzystory firmy ST, identyczne numery serii, beta (przy pomiarze Ib = 1mA) 24 jeden z lekkim wskazaniem na 25 (stare, oryginalne tranzystory miały betę ok. 31 - będą bardziej obciążone sterujące 2SC3117, ale może dadzą sobie radę). Zmieniłem sposób mocowania tranzystorów. Teraz każdy ma bardzo dobrą pastę i własna śrubę. Oryginalny sposób docisku do radiatora nie gwarantuje wg. mnie równomiernego docisku, zwłaszcza tranzystora odpowiedzialnego za kompensację prądu spoczynkowego. Układ jest pozbawiony rezystorów emiterowych. Połączenie na tzw. "kanapkę" (wg mnie dość nieszczęśliwe i ryzykowne) wydaje się wyjątkowo wrażliwe na dobór tranzystorów. Czy ktoś próbował dołożyć tranzystory emiterowe w tym układzie? Z jaką dokładnością dobieracie betę? Może  rezystory 0,1 do 0,33 omów dałoby trochę więcej bezpieczeństwa? Wiem, że straci trochę na mocy, ale chciałbym by po naprawie układ był bardziej odporny na termiczną katastrofę w najmniej odpowiednim momencie:)

Będę wdzięczny za Wasze opinie i sugestie. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, 

Dobrze by było zastosować oryginalne tranzystory TIP35C. Wzmocnienia powinny być możliwie najbliższe. Wartości wzmocnień z miernika za wiele nie powiedzą bo zbliżając się do parametrów pracy, ich charakterystyki się rozjeżdżają. Jeśli chodzi o stosowanie tranzystorów na kanapkę - moim zdaniem nie jest to dobry pomysł ale widać, taki zamysł miał producent. Brakuje jakiegokolwiek ich równoważenia. Ogólnie ta zura nie jest najszczęśliwszą konstrukcją, zwłaszcza wersja na 24V.

Jeśli chodzi o sprawność - nie jest to sprzęt przeznaczony do pracy na analogu stąd będzie się przegrzewał podczas długiego korzystania z mikrofonu czy radia. Tego typu końcówki mocy są dedykowane do pracy z sygnałem prostokątnym. Na analogu niestety długo nie pociągną.

Pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry

Dziękuję za odpowiedź. Oryginalnie w tym sprzęcie były montowane BUV48A. W późniejszych dopiero TIP35C. TIP35C, mają prawie dziesięciokrotnie większe wzmocnienie.

Uruchomiłem urządzenie, sprawdziłem prąd spoczynkowy, dołożyłem na przewodzie zasilającym bezpiecznik 6A. Działa. Na sztucznym obciążeniu i sygnale z modulatora temperatury tranzystorów są prawie jednakowe - 43 - 45 st. C. Testowałem przez 20 minut i temperatura już nie wzrastała, więc myślę, że powinno być ok. Kolegom strażakom odradziłem używanie go do nadawania komunikatów:) Mam nadzieję, że posłuży jeszcze długo. Pozdrawiam serdecznie michalsc i wszystkich pozostałych użytkowników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now