Dziś dzięki współpracy z Zakładami Elektromechanicznymi "Elektra" S.I. mamy okazję przedstawić Wam poradnik z obsługą nowego generatora ESG-100.
fot. manipulator oraz wzmacniacz syreny ESG-100
Generator ESG-100 choć z wyglądu manipulatora przypomina poprzedni generator Elektry (GES 110) to jedyną wspólną rzeczą, która je łączy to obudowa manipulatora. Cała elektronika została wykonana od nowa przez nowego konstruktora, dzięki temu mamy pewność, że generator nie odziedziczy problemów poprzednika. Każdy pamięta te awaryjne pierwsze wersje GES 110 z pierwszych policyjnych Kii Cee'd. Dość często generatory trafiały na serwis, a kończyło się to po prostu wymianą generatora na nowy z powodu awarii elementów elektronicznych na płycie głównej. Działo się tak, ponieważ to nie Elektra była bezpośrednim producentem generatora, a zewnętrzna firma, która sprzedawała swoje wzmacniacze pod szyldem Elektry.
Wróćmy jednak do głównego bohatera naszego artykułu. ESG-100 jest generatorem o intuicyjnym sterowaniu. Ma możliwość sterowania 6 kanałami świateł, tzn. 3 kanały świateł ostrzegawczych i 3 kanały świateł roboczych. Pamiętajcie, że wszystko kwestia podłączenia, więc na upartego możecie mieć też inną ilość świateł ostrzegawczych lub roboczych - ogranicza Was w sumie tylko fantazja i 10A na każdy kanał (max 40A na wszystkie kanały). Dźwięki ostrzegawcze generowane przez modulator stosowany m.in. w policyjnych Volkswagenach T6, Hyundaiach i30 lub innych nowych policyjnych radiowozach przypominają te wydawane przez generatory marki Federal Signal. No przyznać muszę, że konstruktor widział pewną inspirację dźwięków z urządzeń produkowanych w USA. Dźwięki generowane przez wzmacniacz są podobne do tych z Hiszpanii, a mowa o dźwiękach WAIL, YELP, PRIORITY, HI-LO, choć ta ostatnia modulacja była nawiązaniem do niemieckiej modulacji LAND.
Jednakże co jest warte uwagi to, to że generator można spokojnie obsługiwać bez pilota. Jak? Jedno naciśnięcie specjalnego przycisku (grzybka) uruchamia sygnały dźwiękowe oraz niebieskie światła ostrzegawcze. Po kolejnym wciśnięciu przycisku syrena wyłącza się, a światła niebieskie dalej są włączone. Po trzecim wciśnięciu światła niebieskie wyłączają się, a cały generator przechodzi w stan uśpienia. Gdybyśmy wcisnęli go kolejny raz to cała procedura się zapętla i mamy znowu włączone dźwięki i światła niebieskie. Ok, ale jak zmienić modulację? Nic prostszego! Wystarczy krótko nacisnąć sygnał dźwiękowy w pojeździe tzw. klakson. Modulacje cały czas się będą zmieniać po kolei z każdym przyciśnięciem klaksonu w pojeździe według schematu: WAIL > YELP > PRIORITY > HI-LO. Poza takim rozwiązaniem kierujący pojazdem może włączyć generator nawet na trzeci sposób: trzymając długo klakson w pojeździe. Każde kolejne wciśnięcie klaksonu spowoduje zmianę modulacji.
Sam poganiacz - Airhorn jest całkiem oddzielnie sterowany. Działa również na wyłączonym generatorze, który nie jest w stanie czuwania. Wystarczy, aby wzmacniacz był podłączony do zasilania i włącznik cały czas jest gotowy do użycia.
Wzmacniacz posiada dwa wejścia i dwa wyjścia uniwersalne mogące być dostosowywane do wymaganych przez przyszłego użytkownika funkcji. Obecnymi funkcjami testowanej wersji generatora to:
- airhorn,
- obsługa generatora jednym przyciskiem (grzybkiem),
- automatyczne włączanie świateł mijania przy włączaniu sygnalizacji uprzywilejowania,
- kontrola aktywności urządzenia.
Dodatkowo generator ESG-100 ma możliwość komunikowania się z innymi urządzeniami poprzez wyprowadzenie magistrali.
Kieruję serdecznie podziękowania Zakładom Elektromechanicznym "ELEKTRA" S.I. za udostępnienie generatora ESG-100 do testów i wideoprezentacji.
Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: http://zeelektra.com.pl
Instrukcja obsługi generatora przygotowana przez producenta
Wideoporadnik oraz brzmienie generatora obejrzysz tutaj:
Zawartość pudełka:
fot. instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna urządzenia
fot. przód manipulatora ESG-100/12
fot. tył manipulatora ESG-100/12
fot. przewody potrzebne do podłączenia pilota od wzmacniacza ESG-100/12
fot. widok z góry na wzmacniacz ESG-100/12
fot. widok na wzmacniacz od strony wyjść na przewody
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now