Nadszedł ten dzień w którym przedstawiamy Wam wideoporadnik o obecnie jednym z najpopularniejszych generatorów dźwięków ostrzegawczych w Polsce - GAM150 N ver E od firmy PW Gamet z Płocka. Od wielu lat pilot generatora kształtem jest już niezmienny, jednakże musicie wiedzieć, że przez ponad 15 lat jego produkcji jest ciągle modernizowany i polepszany przez zespół inżynierów z Płocka. Manipulator jest łatwy w obsłudze, a ostatnimi laty doczekał się pokrycia żywicą przycisków co utrwala nadruk symboli na nich.
fot. Testowany przez nas zestaw generator GAM150 N ver E.
Generator GAM150N w wersji E może pracować w zależności od wersji pod napięciem zasilania 12V lub 24V oraz ma 100W mocy wyjściowej. Ponadto dzięki wbudowanym przekaźnikom ma możliwość obsługi do pięciu kanałów lamp ostrzegawczych. Główny kanał A ma 15A, a pozostałe B, C, D, E mają po 7,5A. Producent daje także możliwość dostarczenia wersji z wejściem audio dla opcji RADIO (czyli podłączenie zewnętrznej radiostacji i wygłaszaniem komunikatów radiowych przez głośnik). Należy pamiętać, że przy wybraniu opcji RADIO w generatorze pozostają do dyspozycji tylko cztery kanały do obsługi świateł.
W najnowszej wersji generatora mamy do dyspozycji sześć modulacji ostrzegawczych:
- WAIL
- YELP
- HI-LO
- WHOOP
- PRIORITY
- FAST WAIL
fot. Manipulator generatora GAM150 N ver E wraz z głośnikiem GROM G-200.
Modulację można zmieniać klasycznie za pomocą przycisków ma manipulatorze, bądź też za pomocą klaksonu samochodu (są opcje sterowania + akumulatora pojazdu lub masy pojazdu) - co na pewno poprawia bezpieczeństwo, gdyż kierowca pojazdu uprzywilejowanego nie musi odrywać rąk od koła kierownicy. Sam generator ma w sumie możliwość wyboru z trzech rodzajów sterowania poprzez klakson auta (naciśnięcie pojedyncze, podwójne i ciągłe).
Producent generatora umożliwia korzystanie z trybu pracy z połową mocy użytkowej sygnałów dźwiękowych. Co to oznacza? To nic innego jak tryb nocny. Jak go włączyć lub wyłączyć? Musicie wcisnąć przycisk od wygłaszania komunikatów głosowych (PTT - push to talk) i docisnąć przycisk odpowiadający za pierwszy kanał świateł (przycisk oznaczony jako A lub dwie lampy "koguty"). Przycisk podświetlony mocniej oznacza włączony tryb nocny.
Z ciekawostek można dodać, że generator ma możliwość wyłączenia podświetlenia przycisków oraz jeden z przycisków odpowiadający za kanał oświetlenia D (czwarty) ma możliwość wyboru sterowania tym kanałem pomiędzy bistabilnym, a astabilnym. Polega to na wyborze pracy pomiędzy stałym włączeniem jakiejś funkcji lub chwilowo (jak HORN - działa tylko w przypadku gdy trzymamy przycisk palcem).
fot. Podręczna instrukcja obsługi generatora GAM150 N ver E na tyle manipulatora.
Do zestawu otrzymaliśmy głośnik GROM G-200 o mocy 150W i impedancji 11 Ohm. W głośniku znajdziemy magnes neodymowy, który gwarantuje niski poziom zniekształceń oraz poziom dźwięku rzędu 114-115 dB. Sam driver głośnika jest zamknięty w obudowie aluminiowej, a tuba wykonana została z wysokoudarowego ABSu. Głośnik jest przeznaczony do montażu w grillu jak i za grillem pojazdu (bez kontaktu z chłodnicą auta).
fot. Głośnik GROM G-200 o mocy 150W.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Przedsiębiorstwa Wytwórczego GAMET z Płocka za udostępnienie generatora GAM150 N ver E oraz głośnika GROM G-200 do wideoporadnika. Więcej o produktach znajdziecie na stronie producenta:
https://www.pwgamet.com/pl/produkty/generatory/generator-gam-150-n-ver-e-szczegoly
https://www.pwgamet.com/pl/produkty/glosniki/głośnik-grom-g200-114-115-db-szczegoly
Jeśli chcesz możesz nas wesprzeć stawiając wirtualną kawę.
Będzie nam niezmiernie miło za każdy nawet najmniejszy datek!
Pozostałe zdjęcia produktu:
fot. Testowany przez nas zestaw generatora GAM150 N ver E wraz z głośnikiem GROM G-200.
fot. Pilot generatora GAM150 N ver E od PW Gamet.
fot. Pokryte żywicą epoksydową przyciski na pilocie generatora GAM150 N ver E.
fot. Testowany przez nas generator GAM150 N ver E.
fot. Testowany przez nas zestaw głośnik GROM G-200 marki PW Gamet.
fot. Wytłoczenia na obudowie głośnika GROM G-200 wykonanej z wysokoudarowego ABS.
fot. Wytłoczenia na obudowie głośnika GROM G-200 wykonanej z wysokoudarowego ABS.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now